Ljudi sa višim primanjima u radne dane više sede, ali su zato vikendom natprosečno fizički aktivni, pokazuje američko istraživanje.
Već su ranija istraživanja povezala imovinsko stanje sa većom verovatnošću intenzivne vežbe i više vremena posvećenog aktivnostima u poređenju sa ljudima nižih primanja. Ti nalazi temelje se na procenama ispitanika o sopstvenim navikama koje su se pokazale vrlo nepouzdanom merom fizičkih aktivnosti, pišu naučnici u časopisu Preventive Medicine.
Za potrebe sadašnjeg istraživanja naučnici su ispitali prihode i podatke o aktivnosti za 5.206 odraslih osoba koje su nosile uređaje za merenja aktivnosti nedelju dana.
U poređenju sa ljudima sa prihodima manjima od 20.000 dolara godišnje oni koji su zarađivali najmanje 75.000 dolara godišnje imali su 1,6 puta veće izglede da realizuju preporučeno umereno vežbanje u trajanju od 150 minuta ili intenzivno u trajanju od 75 minuta tokom dva dana. Tokom čitave nedelje bogatiji su imali 1,9 puta veće izglede da ispune preporuke o nedeljnom vežbanju.
„Ispunjavanje preporuka o telesnoj aktivnosti važno je za dugovečnost, bolji kvalitet života, mentalno i kognitivno zdravlje i prevenciju hroničnih bolesti poput dijabetesa tipa 2 i raka“, kaže voditelj istraživanja Kerem Šuval, direktor istraživanja pri Američkom društvu za borbu protiv raka u Atlanti.
Samo u pogledu ukupnog vremena provedenog u sedenju i stajanju na mestu bolje rezultate su imali oni sa nižim prihodima – manje su sedeli i mirno stajali.
„Iako su manji izgledi za one sa nižim primanjima da će ispuniti preporuke o telesnoj aktivnosti, ipak žive manje sedilačkim životom i imaju više laganijih aktivnosti“, kazao je Šuval. „Kako bismo poboljšali svoje zdravlje, moramo da nastojimo manje da sedemo, više da se krećemo i pokušamo da uklopimo više vežbanja u naš nedeljni raspored.“
Prema istraživanju bogatije osobe imale su prosečno 9,3 minute manje lagane telesne aktivnosti i provele su prosečno 11,8 minuta više sedeći. Bogatiji ispitanici prosečno su proveli 4,6 minuta više u umerenom i intenzivnom vežbanju. To se pretvara u više od pola sata dodatnog vežbanja nedeljno kod bogatijih što garantuje dobro zdravlje, kaže Šuval.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com