Gregor MekGregor – bivši vojnik i avanturista – domogao se 1820. godine velikog komada zemlje u Srednjoj Americi, na području današnjeg Hondurasa. Zemlju je navodno dobio kao princ Pojaisa – zemlje za koju niko pre nije čuo.
MekGregor je, naime, svoju izmišljenu zemlju nazvao Pojais, a sebe prozvao njenim princem (preferirao je naziv: Cazique of Poyais).
Kad se, nakon putovanja po Americi, vratio u Veliku Britaniju, odmah je pokrenuo „marketinšku kampanju“ kako bi privukao ulagače i kolonijaliste u svoju zemlju.
Prema njegovim pričama Pojais, malo veći od Velsa, bio zemlja meda i mleka. Plodnog tla, hladnih reka prepunih zlata, gustih šuma u kojima je bilo mnoštvo egzotičnih plodova i divljači.
Osim što je opisao zemlju koja je bila dijametralno suprotna njegovoj krutoj škotskoj otadžbini, on je igrao i na muškost svojih sunarodnika tako što je objavljivao oglase koji su veličali pustolovnost i hrabrost onih koji se usude da krenu u nove pohode, i tvrdio je da moraju da ulože novac u ekspedicije dok još stignu.
MekGregor je jednostavno bio rođeni trgovac – obećavao je Raj na zemlji svojim investitorima, kojima je prodavao priču da će biti uzor svim ljudima i da je bitno da što pre odluče – jer ako se odmah ne pokrenu, možda propuste svoju šansu.
U slučaju da mu neko nije verovao, sa sobom bi nosio knjigu o prednostima male otrvske nacije, koju je navodno napisao kapetan Tomas Strejngvejs, a radilo se plodu njegove mašte. Isto tako, štampao je čak i lažni novac koji je davao investitorima.
Taktika je upalila spektakularno. MekGregor je prikupio 200.000 funti gotovine, i skoro 1.3 miliona funti u obveznicama (čija bi današnja vrednost iznosila od 3.6 milijardi funti), prenosi Express.hr.
Krajem 1822. i početkom 1823. godine krenule su prve dve ekspedicije prema Pojaisu, tačnije 250 entuzijastičnih budućih naseljenika. Ali, jednom kad su došli, zatekli su potpuno drugačiju situaciju od obećane.
Na obali nije bilo luka, naselja ni puteva, zemlja je bila nepogodna za obradu, a rekama zlata nije bilo ni traga ni glasa. Ubrzo su nepripremljeni Škoti počeli da umiru jedan za drugim, sve dok preostalu trećinu nije spasio brod kojih ih je odveo u Belize.
U Veliku Britaniju se vratilo njih pedesetak, pa su se novine brzo raspisale o velikoj prevari (ironično, neki od preživelih avanturista su i dalje branili MekGregora, prebacujući krivicu na druge organizatore ekspedicija).
MekGregor je pobegao u Francusku gde je, verovali ili ne, opet počeo da prodavaje istu priču, ali su ga tamošnje vlasti ubrzo pročitale i zatvorile, piše BBC.
Nakon toga se kratko vratio u Edinburg odakle je brzo morao da beži. Vratio se u Srednju i Južnu Ameriku, i tamo je na kraju i preminuo 1845. godine.
A Pojais, kako je MekGregor nazvao obećanu zemlju, do danas je ostala nepokorena i napuštena divljina.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com