Ako ste među mnogim ljudima koji piju kafu, verovatno ne možete da zamislite početak dana bez bar jedne šoljice. Za mnoge je kafa postala neizostavni deo jutarnje rutine bez koje ne mogu da funkcionišu. Iako se pijenje kafe u mnogim slučajevima smatra bezbednim i dobrim za zdravlje, kardiolozi veruju da jedan način pripreme kafe zapravo šteti zdravlju srca.
Studije pokazuju različite rezultate, tvrdi dr. Edo Paz, koji objašnjava da crna kafa bez dodatka šećera može pozitivno uticati na zdravlje. „Znamo da kafa može podići krvni pritisak i povećati ukočenost arterija, a oba imaju negativan uticaj na srce. Međutim, jedno istraživanje je pokazalo da umerena konzumacija kafe može da smanji rizik od visokog krvnog pritiska, visokog holesterola i drugih faktora rizika za zdravlje srca“, objašnjava on.
Koju vrstu kafe je najgore za zdravlje srca?
Kada je reč o zdravlju srca i kafi, kardiolozi smatraju da je način na koji pripremate ovaj napitak veoma važan. S obzirom na različite rezultate istraživanja, dr. Paz preporučuje umerenu konzumaciju kafe, ograničavajući unos na jednu šolju dnevno. Sa njim se složio kardiolog dr. Sem Setareh, koji preporučuje umereno pijenje crne kafe.
„Istraživanja pokazuju da jedna do dve šoljice crne kafe dnevno mogu da poboljšaju zdravlje kardiovaskularnog sistema, smanjujući rizik od srčane insuficijencije i unapređujući funkciju krvnih sudova zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima. Međutim, prekomerna konzumacija kofeina može povećati broj otkucaja srca i krvni pritisak, posebno u osetljive osobe“, ističe on za People.
Oba lekara ističu da kafa sa puno šećera, ili kafa sa ukusima bogatim šećerom, nije dobra za zdravlje srca.
„Posebno zaslađena pića, kao što su kafa sa karamelom ili slatki kapućino, čine više štete nego koristi kada je u pitanju zdravlje srca. Ova pića često sadrže stotine kalorija, velike količine šećera i nezdravih masti, što može poništiti potencijal kafe za zdravlje srca“, ističe dr. Setareh.
Dr. Paz se slaže i dodaje: „Savetovao bih da izbegavate kafu sa visokim sadržajem šećera. Kafe sa ukusima koji sadrže mnogo sirupa spadaju u tu kategoriju i generalno nisu dobre za zdravlje srca.“
Svakodnevno ispijanje kafe sa dodatkom šećera može imati štetne posledice
Oba lekara ističu da svakodnevna konzumacija kafe sa dodatkom šećera može štetno uticati na zdravlje. „Dodati šećer ima nisku nutritivnu vrednost i može izazvati brojne zdravstvene probleme. Previše šećera može oštetiti krvne sudove, dovesti do nakupljanja plaka u arterijama i povećati rizik od srčanih oboljenja. Takođe može izazvati druge faktore rizika, kao što je dijabetes. ili visok krvni pritisak“, objašnjava doktor Paz.
Dr. Setareh dodaje da kombinacija šećera i kofeina može biti posebno štetna. „Kombinacija šećera i kofeina može izazvati reakciju na stres, podići krvni pritisak i broj otkucaja srca. Vremenom ovi faktori doprinose zapaljenju, formiranju plaka i povećanom riziku od srčanih oboljenja“, ističe on za People.
Kako kafu učiniti zdravijom za srce?
Ako više volite zaslađenu kafu od crne, dr. Paz preporučuje da kuvate kafu kod kuće umesto da kupujete gotove proizvode ili kafu iz kafića. Tako možete da kontrolišete koliko šećera ili drugih sastojaka, poput kreme, dodajete. Umesto šećera, razmislite o tome da kafi dodate cimet, koji je koristan za zdravlje srca.
„Ako uživate u kafi, odlučite se za jednostavnije pripreme kao što su crna kafa ili espreso ili dodajte nezaslađeno biljno mleko“, savetuje dr. Setareh.
Dr. Paz još jednom ističe važnost umerenosti u ispijanju kafe. Čak i ako volite svoju crnu kafu, ispijanje šolje za šoljicom tokom dana može biti štetno po vaše zdravlje. „Uživam u jednoj šoljici svakog jutra za početak dana, a zatim prelazim na vodu i druga pića sa niskim sadržajem šećera i bez kofeina tokom dana. Sve je u ravnoteži“, zaključuje ona.
(Index)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com