Stručnjaci savetuju da prilikom kupovine uvek proverite da li su sva jaja u pakovanju cela
Kupci često greše kada iz jedne kutije uzmu problematično jaje i zamene ga jajetom iz druge kutije, ali to nije preporučljivo. Stručnjaci ističu da je u takvim slučajevima najbolje vratiti ceo paket proizvođaču i odabrati novi, sa netaknutim i neoštećenim jajima. Tako ćete biti sigurni da ne postoji rizik od zaraze, upozorava dr. Dejan Krnjaić sa Veterinarskog fakulteta u izjavi za RTS.
Najčešći simptomi salmonele su grčevi u stomaku, povišena temperatura i umor
Epidemiolog dr Sonja Giljača objašnjava da se salmonela prenosi konzumiranjem zaražene hrane koja nije dovoljno termički obrađena. Najčešći izvori su namirnice životinjskog porekla, poput mesa i mesnih prerađevina, mleka i mlečnih proizvoda, ali pre svega jaja i proizvoda od jaja.
„Pored salmonele, jaja mogu biti zaražena i drugim bakterijama, poput kampilobaktera, ali i različitim mikroorganizmima koji mogu dovesti do kvarenja jajeta, što se prepoznaje po promenama u izgledu i mirisu,“ navodi dr Giljača.
„Ono što je posebno opasno jeste da salmonela može biti prisutna i u jajima koja izgledaju potpuno zdravo, pa se infekcija može desiti i kada ne primetimo nikakve promene na ljusci.“
Kako sigurno kupovati jaja?
Stručnjaci savetuju da prilikom kupovine uvek proverite da li su sva jaja u pakovanju cela. Ako primetite bilo kakvo oštećenje, uzmite drugu kutiju. Takođe, izbegavajte bilo kakav kontakt sa razbijenim ili napuklim jajima, jer mogu predstavljati potencijalni izvor infekcije.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com