Kućni lekovi za brzo zagrevanje stopala i održavanje toplote
Hladna stopala su problem sa kojim se mnogi ljudi bore, posebno u jesen i zimu, kada niske temperature i hladni podovi pojačavaju osećaj hladnoće. Često je u pitanju prirodna termoregulacija tela, ali se dešava i da su hladne noge posledica problema sa cirkulacijom, nedostatka vitamina ili drugih bolesti. Iako može biti prilično dosadno, postoji mnogo efikasnih kućnih lekova za zagrevanje stopala, poboljšanje cirkulacije i povećanje toplotne udobnosti.
Šta da radite kada imate hladne noge?
Hladna stopala mogu biti rezultat prirodne reakcije tela na nisku temperaturu, ali ponekad ukazuju na probleme sa cirkulacijom, preterani stres ili hormonalne probleme. Bez obzira na uzrok, postoji mnogo kućnih lekova za brzo zagrevanje stopala i održavanje toplote. Sam ovaj simptom nije opasan, ali postaje ovako kada ga prate drugi simptomi
Tople kupke za stopala
Kupke su jedan od najefikasnijih načina za brzo zagrevanje stopala. Možete pripremiti jednostavnu kupku koja će vam pomoći da se zagrejete za samo nekoliko minuta.
Slana kupka sa đumbirom: So deluje zagrevajuće, a dodatak đumbira podstiče cirkulaciju i povećava osećaj topline. Kako se priprema? Sipajte toplu (ali ne toplu) vodu u posudu ili duboku kadu. Dodajte 2-3 kašike soli (poželjno morske). Dodajte kašičicu đumbira u prahu ili sveže narendanog korena. Potopite stopala 10-15 minuta, lagano ih masirajte u vodi.
Kupka sa esencijalnim uljem: Takođe možete dodati nekoliko kapi ulja za zagrevanje, kao što je ulje cimeta, eukaliptusa ili lavande. Ovo ima opuštajući efekat i pomaže vam da brzo zagrejete stopala.
Masaža hladnih stopala
Redovna masaža stopala stimuliše cirkulaciju krvi, što vam pomaže da se zagrejete. Prilikom izvođenja masaže možete koristiti kokosovo, bademovo ili maslinovo ulje, koji će dodatno hidrirati kožu.
Kako masirati stopala?
Nanesite malo ulja na ruke. Masirajte stopala kružnim pokretima, počevši od prstiju ka petama. Koristite lagani pritisak da stimulišete cirkulaciju. Posebno obratite pažnju na refleksološke tačke na stopalima koje odgovaraju različitim organima tela.
Nosite tople čarape
Prave čarape mogu napraviti veliku razliku u održavanju toplih stopala. Odaberite one od prirodnih materijala koji osiguravaju termoregulaciju i istovremeno prozračni:
Merino vuna – odličan materijal koji je mekan, prozračan i istovremeno savršeno zadržava toplotu.
Pamuk sa mešavinom vune – takođe će raditi odlično, ali ne zaboravite da izbegavate čarape napravljene od veštačkih materijala, kao što su poliester ili akril, koji mogu povećati znojenje stopala i hlađenje. Takođe je vredno razmisliti o nošenju toplih, termalnih papuča, posebno ako imate hladne podove.
Vežbe za hladna stopala
Fizička aktivnost i vežbe za stopala pomažu u poboljšanju cirkulacije, što pomaže da se stopala brže zagreju. Evo nekoliko jednostavnih vežbi koje možete da uradite:
Vrtite stopala – Sedite u stolicu, podignite jednu nogu i pomerajte stopalo kružnim pokretima u oba smera, a zatim promenite noge.
Marširanje u mestu – čak i nekoliko minuta hodanja na mestu bosi ili u čarapama će pomoći da se poveća protok krvi.
Zatezanje i opuštanje mišića – dok sedite u stolici, zategnite nožne prste i savijte ih nadole, a zatim ih opustite i ispružite prema gore. Ponovite vežbu nekoliko puta.
Šta još da učinite da vam noge budu tople?
Ako imate problema sa hladnim stopalima, vredi primeniti nekoliko jednostavnih navika koje će vam pomoći da ih zagrejete tokom dana.
Negom kože stopala poboljšavate cirkulaciju i sprečavate isušivanje kože, što može povećati osećaj hladnoće. Redovno pravite piling stopala (npr. morskom solju i maslinovim uljem), a zatim ih hidrirate bogatom kremom ili ši buterom.
Komprese za zagrevanje i boce sa toplom vodom su odličan način da brzo zagrejete stopala, posebno pre spavanja. Možete koristiti klasičnu termofor sa toplom vodom ili jastučiće od koštica trešanja, koji nakon zagrevanja dugo održavaju toplotu.
Mokra stopala brzo gube toplotu, pa je važno nositi suve čarape i izbegavati hodanje po hladnom podu bez papuča. Ako vaša stopala imaju tendenciju da se znoje, izaberite čarape koje propuštaju vazduh i redovno ih menjajte da bi vaša stopala bila suva.
Pijte čajeve
Prava pića mogu pomoći cirkulaciji krvi i zagrejati vaša stopala iznutra. Evo nekoliko predloga koje vredi isprobati.
Čaj od đumbira
Đumbir je poznat po svojim zagrevajućim svojstvima, stimulisanju cirkulacije i jačanju imuniteta. Čaj od đumbira možete pripremiti od svežeg korena ili koristiti gotove čajeve od đumbira koji su dostupni u prodavnicama. Narendajte komad svežeg korena đumbira. Prelijte ga kipućom vodom i ostavite da odstoji 5-10 minuta. Dodajte med ili limun po ukusu. Ovaj napitak savršeno zagreva telo, poboljšava cirkulaciju i pomaže da se osećate toplo u stopalima
Čaj od cimeta i karanfilića
Cimet je začin sa zagrevajućim svojstvima koji poboljšava cirkulaciju i podržava zdravlje cirkulatornog sistema. Infuzija cimeta i karanfilića je savršen način da se zagrejete u zimskim danima. Dodajte štapić cimeta i nekoliko karanfilića u šolju ključale vode.
Ostavite da se infuzira oko 10 minuta. Procedite i pijte infuziju toplu.
Čaj od ruzmarina
Ruzmarin stimuliše cirkulaciju i pomaže u održavanju toplote tela. Možete pripremiti infuziju ruzmarina koja neće biti samo ukusna, već i efikasna u borbi protiv hladnih stopala. U šolju ključale vode dodajte kašičicu sušenog ruzmarina. Ostavite oko 10 minuta. Procedite i pijte toplo.
(sensa.mondo.rs)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com