Kako je najvažniji Hitlerov plan propao zbog Jugoslavije

Operacija Tajfun je bila nemačka vojna kampanja tokom Drugog svetskog rata u kojoj je napadnut glavni grad Sovjetskog Saveza – Moskva. Borbe su trajale tri meseca pre nego što je ofanziva prekinuta. Jedna od bitaka označila je prekretnicu na Istočnom frontu.

Hitler je očekivao sovjetsku predaju pre zime

Plan nemačke vojske je bio da brzo zauzme strateške položaje na ogromnom evropskom istoku pre nego što se Sovjetski Savez mobiliše. Hitler se nadao da će Staljin tražiti primirje, prepustiti mu Ukrajinu i Baltik, a sebi ostaviti prostora da se ponovo obračuna sa Britanijom i ugrozi njene teritorije na Bliskom istoku.

Hitler je bio veliki zaljubljenik u istoriju i dobro je znao kako se završila poslednja invazija na Rusiju koju je organizovao Napoleon Bonaparta. Nije želeo da napravi istu grešku i da prezimi u Rusiji – plan je bio da se Sovjeti predaju pre nego što zahladi. Međutim, plan je odložen zbog Jugoslavije i Grčke.

Invazija odložena zbog događaja na Balkanu

Nakon što se u Beogradu dogodio državni udar, a tamošnja nova politička snaga nije bila naklonjena Trojnom paktu, Hitler je odlučio da okupira Jugoslaviju. Usput je poslao vojsku u Grčku da pomogne Italijanima, koji se u ratu nisu baš dokazali kao vojna sila.

Nemačka vojska je zapretila Moskvi čim je u leto zauzela Smolensk, jednu od najvažnijih tvrđava na putu ka prestonici. Hitler je mogao da započne bitku za Moskvu, ali bi se tako izložio napadima sa boka i rizikovao da bude okružen Sovjetima. Zato je deo divizija poslao ka Lenjingradu, a drugi deo prema Kijevu.

Žukovljeva odbrana Moskve

U Moskvi je glavni govornik bio Georgij Žukov, koji je svojim vatrenim govorima motivisao sovjetsku vojsku, a imao je nekoliko trikova u rukavu. Dizajnirao je protivtenkovske prepreke i organizovao slojevitu odbranu kako bi usporio nemačko napredovanje. Trebalo je samo osigurati da se grad održi do zime.

Plan je upalio – bitka je postala noćna mora za Nemce već krajem oktobra, kada su obilne kiše usporile nemačko napredovanje, naročito oklopne jedinice Wehrmachta. Odmah nakon toga temperature su drastično pale, a Nemci nisu bili adekvatno pripremljeni za ovakve uslove. Temperature su se do januara spustile na -30. Brojna vojna oprema postala je beskorisna, a nemački moral uništen.

Sovjeti kreću u ofanzivu

Sovjetima je pomoglo i to što su u grad u decembru stigle specijalne trupe iz Sibira koje su bile spremne za zimski rat sa Hitlerom. Kako je vreme odmicalo, stizalo ih je sve više, a u januaru su potisnuli nemačku vojsku skoro 200 km od ulaza u Moskvu.

Neuspeh Tajfuna označio je prekretnicu na Istočnom frontu, a godinu dana kasnije završena je opsada Staljingrada. Sovjetska armija je 1943. godine započela ofanzivni rat punom snagom i do 1945. stigla je sve do srednje Evrope.

Operacija Tajfun je propala kao što je propala Napoleonova operacija sto godina ranije. Iako superiorniji u ljudstvu i opremi, Nemci nisu uspeli da savladaju nepobedivog saveznika Rusije – zimu.

(Index.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com