Kako prepoznati pravu kafu? Ne dozvolite da vas varaju, ovo bez greške otkriva da li ima dodataka

Ukus i miris kafe sa dodacima je drugačiji, neutralniji, dok je pena jedva primetna

Pored prve, u toku dana ćemo sigurno popiti još nekoliko šoljica ovog, naširoko popularnog napitka, pripremanog na različite načine.

Jutarnji rituali su za sve nas različiti, međutim, oko jednog zajedničkog se svi mogu složiti – prva jutarnja kafa. Bez obzira na kasnije aktivnosti u toku dana, da li će neko otići na posao, fakultet ili jednostavno uživati na svojoj terasi, svi se mogu poistovetiti sa započinjanjem dana uz šoljicu kafe.
Pored prve, u toku dana ćemo sigurno popiti još nekoliko šoljica ovog, naširoko popularnog napitka, pripremanog na različite načine.

Svako ko redovno pije kafu sebe može smatrati stručnjakom u prepoznavanju kvaliteta kafe koji mu odgovara. Koliko puta vam se desilo da već pri prvom gutljaju pomislite da je previše gorka, tanka, kisela ili pak čudnog mirisa? A kada se nađete u takvoj situaciji i kada prepoznate da nešto nije u redu sa ukusom vaše kafe, verujte svom čulu jer vam verovatno govori dobro. Pojedini proizvođači, zbog rasta cene sirove kafe i visokih troškova proizvodnje, koriste dodatke poput cikorije, ječma, žira ili graška. Ovi surogati su od davnina korišćeni, ali njihova upotreba postaje učestalija upravo u vreme poskupljenja i ekonomskih kriza izazvanih različitim ekološkim i političkim dešavanjima u svetu.

Ako, pak, ne verujete svojim čulima u potpunosti, postoje načini na koje možete prepoznati da li vaša kafa sadrži surogate ili ne. Za početak, ukus i miris kafe sa dodacima je drugačiji, neutralniji, dok je pena jedva primetna. Cikorija je jedan od surogata koji se najčešće koristi i koji je izuzetno teško prepoznati, međutim, u slučaju da osetite da vaša kafa miriše na „pečene i zagorele“ žitarice, budite sigurni da sadrži upravo ovu kulturu. Sličnu aromu ima i ječam, koji kao surogat omiljenom napitku daje previše slatku notu, punu glutena, zbog čega je kafa neutralna ili slabijeg intenziteta, za razliku od one koja se pravi od čistog zrna.

Ukusi prave kafe su skladno složeni, te ona nije ni previše gorka, a slatkasta aroma ne postoji. Dodatno, glavni pokazatelj prisustva surogata može biti cena pakovanja, kao i sama deklaracija. Proizvođači čija je kafa napravljena od 100% najboljeg zrna, prinuđeni su da podignu cenu upravo zbog različitih klimatskih, geopolitičkih i logističkih prilika koje utiču na nju.

Potrebno je naglasiti i da su potrošači zaštićeni Pravilnikom o deklarisanju iz 2022. godine. Pravilnik obavezuje proizvođače da na ambalaži, na vidljivom mestu, navedu surogate, ukoliko ih proizvod sadrži. Pored toga, potrebno je navesti i o kojim je dodacima reč. Ukoliko postoji trag surogata, taj proizvod se ne može deklarisati kao kafa, što je još jedan pokazatelj pri kupovini.

(Una)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com