Ako pitate ljude ne samo kod nas već i u svetu, a koji imaju nekog u bolnici ili ko je lošeg zdravstvenog stanja, od čega najviše strahuju, reći će vam od poziva u cik zore kojim ih obaveštavaju da je neko njima drag preminuo. Zašto uvek loše vesti, one najcrnje o smrti dragih osoba dobijamo rano ujutru? Kardiolog je objasnio šta se to dešava u telu i zbog čega smrt vrlo često nastupa maltene u zoru.
Ruski kardiolog, doktor medicinskih nauka i profesor Jurij Serebrjanski otkio je razlog zbog čega ljudi najčešće umiru u ranim jutarnjim časovima.
Po njegovim rečima, smrt u najvećem broju slučajeva nastupa oko četiri ili pet ujutru jer u to vreme dolazi do prirodnog usporavanja srčane aktivnosti.
„U ovom trenutku se srčana aktivnost usporava. A kod pacijenata koji pate od aritmija, srčanih tegoba, hipertenzije, sve se to pogoršava u ranim jutarnjim satima. Kada iz faze dubokog sna nastupi buđenje, aktivira se simpatička podela autonomnog nervnog sistema. Tokom ovog perioda moguće je da dođe do zastoja. Slučajevi iznenadne smrti kada, čini se, nije postojao nijedan znak koji bi je nagovestio, takođe se najčešće dešavaju u ovom trenutku“, objasnio je kardiolog.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com