Ključni znak koji ukazuje na to da je neko psihopata: Evo kako ćete ga prepoznati

Nova studija je otkrila ključni znak koji može ukazivati na to da osoba možda pati od psihopatije. Istraživači iz Australije su sproveli eksperimente sa više od 200 volontera u Ujedinjenom Kraljevstvu i otkrili da su oni koji su postigli visok rezultat na psihopatiji imali poteškoća da regulišu fokus pažnje. To znači da oni bolje vide širu sliku, ali lošije uočavaju sitnije detalje.

U društvenim situacijama, bilo da se radi o sastanku u kancelariji ili druženju u pabu, psihopate brzo gube interesovanje za suptilne detalje ili ih uopšte ne primećuju. Iako psihopatija pogađa samo jedan procenat populacije, to je poremećaj ličnosti koji karakteriše antisocijalno ponašanje i ekstremni nedostatak empatije i kajanja.

Nedavna istraživanja takođe pokazuju da su ljudi koji tolerišu veći nivo bola skloniji psihopatiji. Nova studija, koju su sproveli psiholozi Stefani C. Gudhev i Mark Edvards sa Australijskog nacionalnog univerziteta u Kanberi, fokusirala se na tri ključne psihopatske osobine – antisocijalnost, egocentričnost i bešćutnost.

„Naši rezultati pokazuju da pojedinci koji pokazuju viši nivo impulsivnosti i antisocijalnog ponašanja imaju poteškoća da regulišu fokus svoje pažnje“, rekli su za PsyPost.

 Kako prepoznati psihopatu?

Psihopate ispoljavaju različite osobine, od kojih su najpoznatije površni šarm, grandiozna slika o sebi, impulsivnost, patološko laganje, sposobnost manipulacije i potpuni nedostatak kajanja ili empatije.

Samoproglašeni psihopata Džejkob Vels navodi da, kada upozna nekoga, pokušava da postane „najinteresantnija osoba koju poznaju” i preuzima odgovarajuća interesovanja i reakcije da bi to postigao. On takođe ističe još jednu uobičajenu osobinu – grandioznu sliku o sebi – verujući da može biti najzanimljivija osoba u prostoriji.

Psihopati takođe povremeno pokazuju neubedljive emocionalne reakcije, a nezgodni trenuci uključuju promenu tona glasa ili govora tela, jer nisu u stanju da razumeju emocije kao što su strah ili ljubav, ali mogu da ih imitiraju.

„Emocije“ psihopata su obično plitke i kratkotrajne, a postoji manipulativni motiv za njihovo pokazivanje. Vels objašnjava kako koristi tajne i favorizuje taktiku da bi stekao poverenje ljudi, a zatim manipulisao njima da bi postigao svoje ciljeve, prenosi Dejli mejl.

(net.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com