Bračni par je u decembru 2023. kupio kuću u nemačkom gradu Herbštajn u pokrajini Hesen nakon smrti njenog prethodnog vlasnika. Prilikom renoviranja naišli su na neverovatno blago – u noćnom ormariću bivšeg vlasnika pronašli su 386.680 nemačkih maraka. Novčanice su bile u pakovanju kafe i keksa iz 1996. godine. Ali umesto bogatstva, zaradili su ogromnu kaznu zbog pronevere, piše Tagesschau.
Par je na Okružnom sudu u Bilefeldu priznao da je napravio katastrofalnu grešku. Njihov plan je bio da novac ostave u Kancelariji izgubljenih i nađenih stvari u većem gradu Bilefeldu, u sasvim drugoj saveznoj državi, kako bi njihovo otkriće privuklo što manje pažnje.
Da bi novac koji nađete legalno postao vaš, prvo ga morate prijaviti kao izgubljenu imovinu. Ako se niko ne javi da ga preuzme nakon određenog perioda, ostaće u vašem džepu.
Kazna od oko 10.500 evra
Ali ih je državno tužilaštvo optužilo da su pokušali da prikriju poreklo novca. Kancelarija za izgubljeno i nađeno je odbila da je primi, a par je prijavljen policiji. Par je prvobitno rekao da su ga pronašli na parkingu kod bazena, a policajci su odmah posumnjali i pokrenuli istragu.
Iako je muž umalo završio u zatvoru, na kraju je dobio kaznu od 9.100 evra, a supruga 1.350 evra – ukupno 10.450 evra. Presuda još uvek nije pravosnažna, a njima je na ruku što su odmah sve priznali.
U suprotnom, svaki pronađeni iznos vredniji od deset evra mora se odmah prijaviti Kancelariji za izgubljene i pronađene stvari. Nalazač može da zahteva nalazničku naknadu – pet odsto vrednosti do 500 evra ili 25 evra plus tri odsto vrednosti iznad 500 evra.
Milijarde nemačkih maraka su još uvek u opticaju
Inače, na kraju 2023. godine u opticaju je još bilo 12,24 milijarde nemačkih maraka, valute koja je do kraja 2001. bila zvanično sredstvo plaćanja u Nemačkoj, pokazuju podaci Bundesbanke. Posmatrano, ovo je 5,68 milijardi maraka u novčanicama i 6,56 milijardi maraka u kovanicama. Zajedno vrede oko 6,26 milijardi evra. Nemačka je jedna od šest zemalja u evrozoni koje mogu da menjaju i novčanice i kovani novac stare valute u evre bez ograničenja.
Ostale zemlje koje su uvele evro imale su ograničen rok za promenu novca. U Francuskoj su franci mogli da se predaju najkasnije 31. marta 2008. godine, a Grčka je bila malo izdašnija i dala je svima do marta 2012. da zamene svoje drahme
(tportal.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com