Mentalni trikovi za istrajavanje

Svako pre ili kasnije postavi sebi neki hvale vredan cilj, i pokaže se da u dostizanju tog cilja nije nimalo lako istrajati. Deo problema je što će, u poteškoćama na koje se svakako naiđe, veliki broj nas sabotirati same sebe – evo malih mentalnih trikova kako da to činite u manjoj meri.
Kao primer, pretpostavićemo da ste rešile da držite dijetu, to jest da pređete na zdraviji režim ishrane koji bi vam smanjio višak kilograma i bio prilagođeniji vašim pravim energetskim i zdravstvenim potrebama. Jedna od čestih "samosabotaža" koje osobe u ovakvoj situaciji čine jeste to da "krišom od samih sebe" pojedu nešto što nije bilo predviđeno planom, a baš im se jelo, a zatim da optuže same sebe zbog varanja. Ovakvo povremeno "grickanje sa strane" skoro sigurno će vam se dešavati, ali nije dobra ideja da sebe optužite za varanje, jer time implicirate da ste loša osoba kojoj se ne može verovati – a sasvim je moguće da ste prekršili neko pravilo koje u startu nije bilo realistično, na primer, da nećete pojesti ni jedan jedini slatkiš dok ne izgubite bar deset kilograma. Umesto takvog samooptuživanja preuzmite odgovornost za svoj postupak, recite sebi da ste odabrale da pojedete to parče torte i "terajte dalje" s dijetom. Na taj način zadržavate osećaj da su stvari pod vašom kontrolom, i da ste i dalje sposobne da sprovedete svoj plan.
Mnoge osobe koje pokušavaju da izgube višak kilograma u startu sabotiraju sebe mislima kao što je: "Ja ne mogu da smršam". A to jednostavno nije tačno, svako može da smrša, plus je u pitanju besmislena generalizacija. Umesto toga, bolje je reći sebi: "Mogu da smršam tri kilograma". To je već tačno, i ne čini se kao nešto preteško, pa ćete, jednom kad vam to pođe za rukom (a hoće), osećati veću veru u sopstvene sposobnosti i veći entuzijazam prema nastavku plana.
Nemojte govoriti sebi da "niste bile dobre"; umesto toga, recite sebi da ste ponosne na to što ste do sada postigle. Ako sebi govorite da ste "bile nevaljale i pojele kolač", samo pojačavate taj obrazac ponašanja. Šta rade "nevaljale" osobe? U ovom slučaju, jedu kolače onda kad ne treba, pa, kad ste već nevaljale, baš možete da pojedete još jedan kolač, i još jedan, i još jedan… Umesto toga, prisetite se šta ste sve jele tog dana i fokusirajte se na postupak koji za vas predstavlja uspeh, recimo, uzele ste salatu, a ne pomfrit. Tako podsećate sebe da se u nekoj meri ipak pridržavate plana, pa zašto biste onda odustajale?
Loša je ideja podsećati sebe na sve ono što ne smete da jedete, bolje je podsetiti sebe na svu onu hranu koju volite a koju i dalje smete da jedete (nikada nemojte sastavljati plan ishrane u kome će biti isključivo namirnice koje ne možete da smislite, jer se tog plana sasvim sigurno nećete pridržavati). Plus, osim ako imate nekih specifičnih zdravstvenih problema (dijabetes, alergija na određene namirnice i slično), nema baš mnogo namirnica koje uopšte ne smete da jedete, samo treba obratiti pažnju na količinu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com