Struฤnjaci stalno pokuลกavaju da naฤu nove naฤine u svakodnevnoj komunikaciji, prouฤavajuฤi kako funkcioniลกe naลก mozakโฆ
Ipak, neke uspeลกne metode stare su stotinama godina. Tako je joลก Blez Paskal, filozof, matematiฤar i fiziฤar u 17. veku prouฤavao ljudsku prirodu.
Kada ลพelimo da neko promeni miลกljenje, obiฤno poฤinjemo tako ลกto im ukazujemo gde su pogreลกili. Paskal ima drugi predlog:
โProbajte da gledate na situaciju iz njegovog ugla, priznajte da postoji istina u njegovim uverenjima
Onda, prezentujte ลกiru sliku โ u kojoj postoji mnogo drugih uglova viฤenja. Ideja je da vodite drugog u otkrivanje drugih perspektivaโ, piลกe Quartz.com.
Evo ลกta je Paskal taฤno rekao:
โKada ลพelimo nekog da ispravimo i to sa uspehom, i da mu pokaลพemo da greลกi, prvo moramo da gledamo na stvari iz ugla koji on smatra da je vaลพan, i taj ugao obiฤno pokazuje njegovu istinu, i treba da mu priznamo da je u pravi, ali i da mu pokaลพemo stranu u kojoj greลกi. On je zadovoljan jer vidi da nije pogreลกio, veฤ da nije video sve moguฤe strane. Tako niko nije uvreฤen, i niko ne moลพe da vidi sveโฆโ
Na taj naฤin navodimo nekog da sam istraลพi druge opcije, umesto da mu nameฤemo svoje viฤenje.
Da li ovaj metod i dalje vaลพi? Artur Markman, profesor psihologije na Univerzitetu Teksas u Ostinu, kaลพe da vaลพi.
On smatra da je ovaj pristup efektivan zato ลกto moลพe da uฤini da ljudi spuste gard. Kada odmah napadnete nekog da nije u pravu, oni vas ubeฤuju joลก viลกe, pokazuje se inat. Ali ako poฤnete tako ลกto potvrฤujete njihovu poziciju, naฤinili ste prvi vaลพan korak ka potencijalno kooperativnoj diskusiji.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com