Tristotinak metara ispod zemlje, u blizini bosanskog gradića Konjica skriva se bunker Josipa Broza Tita. Nekadašnji predsednik bivše Jugoslavije dao je da se ovaj objekat izgradi u najvećoj tajnosti u slučaju nuklearne katastrofe bunker za svoju porodicu i 350 najvažnijih političkih i vojnih saradnika.
Vojni objekt po imenu D-O „ARC“ građen je pod velom tajnosti čak 26 godina između 1953. i 1979. godine u vreme hladnoga rata, a opremljen je najsavremenijom tehnologijom onog vremena. I danas se tu mogu videti fiksni telefoni, pisaće mašine i druga poznata aparatura za komunikaciju iz sredine prošlog veka.
Struktura se sastoji od stambenih područja, konferencijske sale, kancelarija i drugih prostorija.
Bunker je bio državna tajna sve do raspada Jugoslavije 1990-ih.
Izgrađen između 1953. i 1979. godine unutar brda u podnožju planine Zlatar, ARK je najveće atomsko sklonište i jedan od najvećih podzemnih objekata ikada izgrađenih u bivšoj Jugoslaviji. Više od deset godina nakon njegovog završetka, bio je najtajnija vojna instalacija u zemlji.
Svi građevinski radnici pažljivo su odabrani i provereni, potpisivali su ugovor o neotkrivanju tajne, a svi članovi osoblja prolazili su kroz rigoroznu bezbednosnu proveru.
Bunker se prostire na 6854 kvadratnih metara i sastoji se od tri dela. U prvom ili maskirnom delu nalaze se nadzorna rezidencija, mesto za tehničku podršku i uže obezbeđenje.
Potom slede metalna vrata debljine 1,20 metara i tunel koji vodi do centra atomskog skloništa koji može izdržati udar jačine 20 kilotona. Treći deo sastoji se protivpožarnog sistema, klime, prostora za komunikaciju, rezervoara za vodu i naftu i slično, kao i stambenog prostora za Tita i Jovanku.
Temperatura je u bunkeru između 21 i 23 stepeni Celzijusa, a vlažnost vazduha od 60 do 70 posto, što predstavlja idealne uslove za život. Ceo prostor osvetljen je sa 6000 neonskih sijalica.
Godine 1979. posao je završen nakon 26 godina i utrošenih 4,6 milijardi američkih dolara u troškove izgradnje. Nakon Titove smrti 1980. godine kompleks je ostao u stanju pripravnosti.
U martu 1992. godine, za vreme raspada Jugoslavije, JNA je naredila rušenje kompleksa kako ne bi ostao pod kontrolom vlasti Bosne i Hercegovine, ali vojni odred odbio je da izvrši naredbu i umesto toga predao strukturu Bosanskohercegovačkoj vladi.
Danas ovaj bunker ima ulogu retkog umetničkog muzeja za razne umetnike iz celoga sveta, ali predstavlja i podsetnik na vremena u kojem su pritnje nuklearnim ratom bile svakodnevna pojava.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com