Mikroplastika je postala globalni problem, zagađujući okeane, ulazeći u našu hranu i čak pronalazeći put u našim telima. Od pluća do placente, pa čak i mozga, čini se da nijedan deo ljudskog tela nije siguran od njegovog uticaja. Nedavna studija, koja je još uvek pod recenzijom, izazvala je zabrinutost zbog sve većeg broja mikroplastike koja se nalazi u ljudskom mozgu i mogućih posledica po naše zdravlje.
Istraživanje je analiziralo 51 uzorak moždanog tkiva ljudi koji su umrli 2016. ili 2024. godine, prikupljenih tokom rutinskih obdukcija. Uzorci su bili podjednako podeljeni između muškaraca i žena, a prosečna starost smrti bila je 50 godina za uzorke iz 2016. i 52,3 godine za uzorke iz 2024. godine.
Ranije studije su pokazale da mikroplastika i nanoplastika, koja ulazi u telo kroz digestivni sistem, može brzo da migrira u druga tkiva i pređe krvno-moždanu barijeru u roku od samo dva sata. Kako plastični proizvodi postaju sve više integrisani u naš svakodnevni život, hronično smo izloženi ovim sitnim česticama, veličine od 500 mikrometara do samo 1 nanometar u prečniku. Iako su nevidljivi golim okom, njihovo prisustvo može imati dalekosežne posledice.
„Prilično je zabrinjavajuće“
Pronalaženje ovih čestica u tkivima je izuzetno izazovno zbog njihove veličine. Istraživački tim sa Univerziteta u Novom Meksiku je hemijski analizirao male delove uzoraka mozga da bi identifikovao tragove 12 različitih plastičnih polimera, uključujući PVC, polistiren i polietilen. Takođe su koristili transmisionu elektronsku mikroskopiju da vizualizuju „bezbroj“ sumnjivih čestica, koje su po veličini i obliku odgovarale mikroplastici.
Rezultati su upoređeni sa uzorcima jetre i bubrega prikupljenim tokom istih obdukcija. Autori studije su izvestili da su uzorci mozga, svi iz frontalnog korteksa, pokazali značajno veće koncentracije mikroplastike u poređenju sa uzorcima jetre i bubrega. Neki uzorci iz 2024. godine sadržali su skoro 0,5 odsto mikroplastike po težini. „To je prilično zabrinjavajuće“, rekao je prvi autor studije, dr Metju Kampen, za The Nev Lede. „U našim mozgovima ima mnogo više plastike nego što sam ikada mogao da zamislim ili da se osećam prijatno.“
Koje su posledice?
Prethodna istraživanja na životinjskim modelima sugerisala su da bi nakupljanje mikroplastike u mozgu moglo dovesti do promena u ponašanju i upale, izazivajući opravdanu zabrinutost o mogućim zdravstvenim implikacijama kod ljudi.
„Iako još ne znamo tačno kakve su posledice mikroplastike u ljudskom mozgu“, pišu dr Sara Helevel, dr Anastasja Gorecki i dr Šarlot Sofild, koje nisu bile uključene. u studiji, „eksperimenti sugerišu potencijalne štetne efekte, ali nemamo konačne odgovore.
Podaci studije pokazuju da se nivo mikroplastike vremenom povećava, što je vidljivo iz poređenja uzoraka iz 2024. godine sa onima iz 2016. godine. Možete podvući crtu – plastike je sve više u okruženju, a ista stvar se dešava i sa našim telima“, istakao je Kampen.
Budući da je reč o preprintu, studija još uvek nije prošla recenziju, a autori su priznali određena ograničenja u svojoj analizi, posebno u vezi sa korišćenim metodama koje „još nisu široko prihvaćene i rafinisane“. Međutim, preduzeli su mere za smanjenje moguće kontaminacije mikroplastikom tokom eksperimenta, podsećajući nas koliko je plastike prisutno u našem svakodnevnom životu, pa čak i u laboratorijama. Za sada stručnjaci preporučuju smanjenje izloženosti plastici i smanjenje plastičnog otpada kako bi se sprečilo dalje zagađenje životne sredine i potencijalno štetni uticaji na naše zdravlje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com