Ako mislite da znate sve, verovatno ne znate. Iako to možda zvuči komplikovano, zapravo uopšte nije tako. Priznavanje trenutaka u kojima ste ispali glupi zapravo je znak da ste inteligentni.
U okviru studije sprovedene na Univerzitetu Djuk testirano je da li su ispitanici svesni da ponekad greše tako što je od njih traženo da kritikuju neki esej ili obrazlože kontradiktorne dokaze neke tvrdnje.
Utvrđeno je da su skromni intelektualci (ne intelektualno skromni) bili bolji u utvrđivanju dokaza, nisu bili pokretani predrasudama, nisu se upuštali u napade na ličnoj osnovi i pridržavali su se svojih principa nakon što su ih utvrdili, piše Independent.
Autori studije tvrde da bi ona čak mogla da ponudi rešenje protiv negativne politike, ali da je teško od političara tražiti da budu skromni intelektualci.
Istraživanje je pokazalo da su i liberali i konzervativci jednako sposobni da budu skromni intelektualci, što znači da je ipak moguća šira kulturna promena.
„U međuljudskim odnosima, većina manjih svađa koje imamo s prijateljima, partnerima i kolegama tiču se relativno trivijalnih stvari, u okviru kojih smo uvereni da je naš pogled tačan, a pogled druge strane neispravan“, rekao je autor studije, profesor Mark Leri.
„Ne oklevajte da priznate da niste u pravu, to je vrednost koju bi trebalo da promovišemo. Mislim da bismo bili manje frustrirani jedni drugima kada bismo svi malo više bili skromni intelektualci“, dodao je.
Priznavanje da niste u pravi može da vas učini i boljim vođom, tvrdi naučnik. Ako je osoba koja vodi sastanak potpuno neskromna, neće saslušati ideje drugih za stolom, a poznato je da dobre vođe uzimaju u obzir mišljenja drugih.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com