Šta je najvažnije za sreću? U Srbiji kažu da sreća najviše zavisi od materijalnog.
„Što je društvo siromašnije, faktori su materijalniji,“ kaže 34-godišnji Beograđanin Janko Čolaković za BBC.
„Kada je društvo bogato onda razmišlja o nekim drugim stvarima, poput ljubavi, ekologije, smisla postojanja, poziva u životu.“
On dodaje da „danas treba imati sreće da ljubav bude prvi uslov, jer prvo treba biti zdrav, sit i obučen“.
Srbija se nalazi na 78. mestu liste koja meri nivo sreće u 156 zemlja sveta, pokazuju podaci poslednjeg Izveštaja o sreći koji su Ujedinjene nacije objavile 2018. godine.
Među definicijama sreće pominju se sloboda, sigurnost, položaj u društvu, materijalno dobro, unutrašnji mir.
Ipak, direktor Centra za socijalnu politiku Žarko Šunderić kaže da je u siromašnim društvima „novac najvažniji faktor koji utiče na nivo sreće.“
„Kada društvo dostigne određeni minimum – ključni faktori za unapređenje nivoa sreće i kvaliteta života postaju stepen poverenja i percepcija o funkcionisanju institucija“, kaže on za BBC na srpskom.
Beograđanka Jovana Milivojević kaže da se novcem može kupiti mnogo toga što čini sreću.
„Novac je i u Finskoj i u Avganistanu prvi faktor koji određuje sreću. Tako je već neko vreme. Ipak novac kupuje obrazovanje, zdravlje, a nekad i ljubav“, kaže ona.
Kako se sreća meri?
Šunderić kaže da se anketa o kvalitetu života u Srbiji sprovodi na četiri godine, u saradnji sa agencijom za statistiku Evropske unije, Evrostatom. Slična anketa se sprovodi i svuda u svetu i na osnovu nje se sastavlja Izveštaj o sreći Ujedinjenih nacija.
„Anketa o kvalitetu života daje podatke o pitanjima koja opšte statistike ne pokrivaju – kao što su percipirani kvalitet društva, poverenje u institucije, društvene tenzije, stepen sreće pojedinaca, stepen zadovoljstva životom i učešće građana u društvu“, kaže Šunderić.
U određivanju kvaliteta života Evrostat meri sledeće dimenzije:
- Materijalni uslovi život
- Zaposlenje
- Zdravlje
- Obrazovanje
- Odmor i društveni odnosi
- Ekonomska i fizička sigurnost
- Upravljanje i osnova prava
- Priroda i životna sredina
Koliko su srećni ljudi u Srbiji
Izveštaj o sreći pokazuje da je Srbija od zemalja u regionu bolje rangirana od Slovenije (51), Rumunije (52), Kosova (66) i Mađarske (69), a lošije od Crne Gore (81), Hrvatske (82), Severne Makedonije (89), Bosne i Hercegovine (93), Bugarske (100) i Albanije (112).
Najsrećniji su stanovnici Finske, Norveške i Danske, a najmanje srećni u Južnom Sudanu (154), Centralnoafričkoj Republici (155) i Burundiju (156).
Republički zavod za statistiku Srbije sproveo je, u saradnji sa Evrostatom, anketu o kvalitetu života 2012. i 2016. godine.
Prema toj anketi, stepen sreće u Srbiji ocenjen je ocenom 6,3 – slično kao pre četiri godine, što je niže od proseka u zemljama članicama EU.
(BBC na srpskom)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com