Ako se u poslednje vreme osećate umorno i iscrpljeno, to bi moglo da ima neke veze s količinom sna koji „uhvatite“ pre ponoći.
Naime, čini se da su upravo dragoceni trenuci sna pre ponoći najvredniji, jer sve zavisi od toga kako naša tela reaguju na promenu nivoa svetlosti u večernjim satima.
Dr. Nerina Ramlakan, stručnjak za spavanje i autorka knjige Tired But Wired: The Essential Sleep Toolkit, objasnila je o čemu je reč u razgovoru za Stylist.
„Svaka ćelija u telu povezana je s kretanjem Zemlje i Meseca. To je nauka“, kaže ona i dodaje: „Području mozga koji se naziva cirkadijalni tajmer pomaže da se uskladi kretanje i funkcija svake ćelije u telu s nivoima svetlosti i tame u okruženju.“
„Dakle, kako nivo svetlosti opada ispod određene granice, ona kroz oči šalje poruku pinealnoj žlezdi, a zatim svaka ćelija u telu počinje da prilagođava svoje funkcije“, objasnila je.
Drugim rečima, naš cirkadijalni ritam je ključan za regulaciju tela – uključujući krvni pritisak, telesnu temperaturu i proizvodnju hormona.
Dr. Ramlakan je istakla i optimalnu količinu sna koju bi trebalo da dobijemo pre ponoći kako bismo se nakon sna osećali odmorno i osveženo.
„Faza od 90 minuta pre ponoći jedna je od najmoćnijih faza sna, jer je to razdoblje u kojem se telo puni“, kaže dr. Ramlakan i dodaje: „Ona nas podmlađuje na svim nivoima – fizički, mentalno, emocionalno i, verujem, duhovno. Puno se isceljenja događa u prvoj fazi spavanja“, tvrdi Ramlakan.
Takođe, istakla je važnost ove faze sna za reorganizaciju mozga i smanjenje nivoa adrenalina, što je od vitalne važnosti ako ste pod stresom, navodi Harper’s Bazaar.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com