Američki misionar kog je ubilo pleme domorodaca na zabačenom ostrvu u Indijskom okeanu, pre svoje tragične smrti pisao je svojim roditeljima i zamolio ih da ‘ne budu ljuti na domoroce ili na Boga ako on u svojoj misiji pogine’, piše Dejli Mejl.
Džom Alen Čau (26) ubijen je nakon što se iskrcao na ostrvo Severni Sentinel na kome posete nisu dozvoljene. Lokalnim ribarima je platio da ga iskrcaju u blizini ostrva, a zatim je sam kajakom doveslao do obale. S prvog izleta je uspeo da se vrati, međutim drugi dan je bio koban.
Ribari su kasnije videli kako domoroci odvlače njegovo beživotno telo. Indijske vlasti su izvestile da rade s grupom antropologa kako bi došli do njegovog tela.
U međuvremenu su otkrivena njegova pisma koja je pisao svojim roditeljima i u kojima objašnjava svoju nameru da domoroce upozna s Isusovim učenjem.
– Možda mislite da sam lud, ali ja mislim da je vredno približiti Isusa tim ljudima – napisao je Čau.
– Molim vas, ne ljutite se na njih ako me ubiju. Umesto toga, živite svoj život i slušajte Isusov poziv, a mi se ponovo vidimo na drugoj strani. Ovo nije besmislena stvar – večni životi domorodaca su u pitanju i jedva čekam da ih vidim oko Božjeg trona kako ga na svom sopstvenom jeziku poštuju baš kao što piše u Otkrovenju 7:9-10. Volim vas i molim se da niko od vas ne voli ništa na ovom svetu više od Isusa.
Čau je pismo potpisao sa ‘Soli Deo gloria’, što na latinskom znači ‘Slava samo Bogu’. Pismo je datirano 16. novembra, što je samo dan pre nego što su ga ribari drugi put odvezli na ostrvo.
Dependera Patak, šef policije te indijske regije, rekao je da je američki misionar ribarima platio 325 dolara da ga prevezu do ostrva. Prvi put kad je stupio na ostrvo, ubrzo su prema njemu potrčali domoroci naoružani lukovima i strelama.
Čau je povikao: ‘Moje ime je Džon, ja vas volim i Isus vas voli.’ Ponudio im je i neke poklone poput fudbalske lopte i ribe, ali domoroci su počeli da ga gađaju strelama i pogodili su knjigu koju je držao u ruci. Oštetili su mu i kajak, pa se Čau jedva vratio na ribarski brod koji ga je čekao na dogovorenom mestu. Noć je proveo pišući o svom iskustvu i te zapise predao je ribarima.
Drugi dan je ponovo otišao na ostrvo i više se nije vratio.
Čauvi zapisi nastali između 14. i 16. novembra opisuju što se tačno dogodilo, a u njima Amerikanac opisuje i da se u početku uspaničio kad su domoroci počeli da ga gađaju strelama.
– Trčali su prema meni s lukovima i strelama. Uzeo sam ribu i bacio je prema njima, ali su oni nastavili da napadaju. Počeo sam da bežim i zaveslao prema ribarskom brodu. Bilo me je strah, ali sam još više bio razočaran – napisao je Čau.
Opisao je i kako je pogođen strelom.
– Strelom me je pogodilo desetogodišnje dete, možda tinejdžer. Uglavnom, bio je mnogo niži od ostalih Sentinelaca. Pogodio je direktno u Bibliju koju sam držao u ruci. Pomislio sam: ‘Ako me hoćete ubiti, u redu. Ali biću vam mnogo korisniji živ.’ Ja ne želim da umrem. Da li bi bilo korisnije da odem i ostavim nekome drugome da obavi ovaj posao? Ne. Mislim da ne. Još uvek bih se mogao vratiti u SAD jer me ovde čeka gotovo sigurna smrt. Bože, ne želim da umrem, ali ko će zauzeti moje mesto ako odem? Nedostaju mi roditelji. Zašto je malo dete pokušalo da me ubije? Oče, oprosti mu kao i ostalim ljudima na ostrvu.’
Zatim detaljno opisuje susret s domorocima.
– Vikali su, a ja sam pokušavao da ponovim njihove reči. Nekoliko su puta prasnuli u smeh. Verovatno su u pitanju bile nekakve psovke. Video sam da jedan od njih na glavi nosi nekakvu krunu, venac ili nešto slično. To im je valjda bio vođa.
Nakon ubistva, indijska policija je objavila da je zločin pripisan ‘nepoznatim domorocima’ i da protiv njih ne može biti podignuta optužnica jer je iskrcavanje na njihovo ostrvo ionako zabranjeno kako bi se očuvao njihov način života. Međutim, uhapšeno je sedam ribara koji u Čaua prevezli na ostrvo, iako su znali da se to nije dozvoljeno.
Jedan od Čaovih prijatelja izjavio je da je misionar bio predan putovanjima po svetu i širenju hrišćanskih nauka i da je ovo putovanje planirao tri godine.
Nil Mekleod (47) iz Škotske rekao je da je mladog Amerikanca upoznao u oktobru 2015. na letu iz Londona za Feniks u Arizoni.
– Video sam da čita neki hršćansku literaturu, a kako sam i ja hršćanin, počeli smo da razgovaramo. Ispričao mi je da planira da ode na ostrvo Sentinel. Znao sam za ta ostrva i koliko su opasna, pa me iznenadio njegov plan – rekao je Mekleod.
Samog Čaua opisao je kao zanimljivog i privlačnog mladića koji je svima želeo da pomogne.
Čau je živeo u Portlandu i radio kao medicinski tehničar u hitnoj pomoći. Bio je jako angažovan posle uragana Katrina 2005. godine, kao i u organizaciji International Christian Concern.
Posle vesti o njegovoj smrti, brojni prijatelji su se oprostili od njega na društvenim mrežama.
– Bio si pravi istraživač koji je želeo da istraži svaki kutak sveta – napisao je jedan. – Umro si služeći Gospodu. Jako mi je žao, bio si divan čovek -stoji u druhom komentaru.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com