Ako hodate među niskim rastinjem i visokom travom, lako biste mogli „pokupiti“ neželjenog gosta – krpelja, a da to i ne znate. Iako većina tih malih napasnika nije zaražena, neki od njih ipak prenose opasne bolesti.
Sezona im je od aprila pa sve do kasne jeseni, a najveći broj uboda beleži se u maju i junu, zato je tada potreban i najveći oprez.
Kako bi se zaštitili od krpelja i bolesti koje zaraženi krpelji prenose, mnogi biraju prirodna rešenja za zaštitu – ponekad je dovoljno da pojedete malo belog luka pre nego što izađete u prirodu.
Beli luk je jedno od najboljih rešenja.
Dovoljno je da pojedete malo belog luka pre nego što odete u prirodu jer beli luk krpelji nikako „ne vole“. Ako imate psa, takođe mu možete u hranu staviti malo belog luka i tako zaštititi i svoje najdraže četvoronožne ljubimce od ovih napasnika.
Ako vam beli luk nikako nije po volji, ovo su ostali prirodni sastojci koje možete da upotrebite:
Eterično ulje čajevca
Ulje čajevca je jedno od najpoznatijih prirodnih ulja koje se koristi za zaštitu od insekata, dezinfekciju i zaštitu kože od virusa i bakterija. Pomešajte ga sa malo vode i nanesite na kožu.
Ulje nima
Zbog svog bogatog nutritivnog sastava i snažnog protivupalnog, antivirusnog i antiparazitnog delovanja štiti od krpelja, a deluje i kao tretman za kožne infekcije i dezinfekciju rana. Nakapajte nekoliko kapi ulja na kožu, utrljajte i dobićete domaći repelent protiv krpelja.
List oraha, karanfilić i medicinski alkohol
U čistu, veću teglu dodajte pola litre medicinskog alkohola, pet do šest svežih listova oraha i 100 g karanfilića. Pustite da mešavina odstoji četiri dana, uz povremeno mešanje. Nakon toga izvadite listove i karanfiliće i dodajte po želji nekoliko kapi eteričnog ulja (najbolje ulje lavande koje prirodno tera komarce). Mešavinom ulja namažite kožu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com