Ove namirnice vredeće kao suvo zlato 2025. godine: Bez većine ne možemo da zamislimo dan

Kao očigledna potvrda sve češćih upozorenja da klimatske promene mogu izazvati nestašicu hrane, istraživanje konsultantske kuće Inverto pokazalo je nagli rast cena niza prehrambenih sirovina u periodu do januara, što se poklapa sa neobičnim vremenskim uslovima, piše Gardijan.

Nekoliko institucija je 2024. proglasilo najtoplijom godinom od kada se mere merenja, a trend rasta temperatura će se nastaviti i u 2025. godini. Inverto ističe da će dugoročno povećanje ekstremnih vremenskih prilika nastaviti da negativno utiče na regionalne prinose useva, uzrokujući nagli rast cena.

Ekstremni vremenski uslovi i volatilnost cena hrane

Najveći rast zabeležen je kod kakaa i kafe, čije su cene porasle za 163, odnosno 103 odsto, zbog kombinacije natprosečnih padavina i visokih temperatura u proizvodnim regionima, navodi se u istraživanju.

Cena suncokretovog ulja porasla je za 56 odsto nakon što je suša izazvala slabe žetve u Bugarskoj i Ukrajini, koja se još uvek potresa od ruske invazije. Među prehrambenim proizvodima sa najvećim godišnjim poskupljenjem izdvajaju se sok i puter od pomorandže, čije su cene poskupele za više od trećine, dok je goveđe meso poskupelo za nešto više od četvrtine.

„Proizvođači hrane i trgovci na malo treba da diverzifikuju lance snabdevanja i strategije nabavke kako bi smanjili preveliku zavisnost od pojedinačnih regiona pogođenih neuspehom useva“, rekla je Katarina Erfort iz Inverta.

Klimatski naučnici su istakli da su zaključci Invertovog istraživanja u skladu sa njihovim predviđanjima.

„Ekstremni vremenski događaji širom sveta nastaviće da se intenziviraju i dešavaju sve češće, u skladu sa stalnim porastom globalnih temperatura“, rekao je Pete Falun, stručnjak za bezbednost hrane u UK Met Office i Univerzitetu u Bristolu.

„Usevi su često podložni ekstremnim vremenskim uslovima i možemo očekivati dalje potrese u globalnoj poljoprivrednoj proizvodnji i lancima snabdevanja, što će na kraju dodatno povećati zabrinutost za bezbednost hrane“, dodao je Falun.

Maks Koc iz Potsdamskog instituta za istraživanje uticaja klimatskih promena istakao je da podaci pokazuju da ekstremne vrućine već direktno utiču na cene hrane.

„Prošla godina je donela brojne primere ovog fenomena u realnom vremenu – ekstremne vrućine u istočnoj Aziji dovele su do značajnog povećanja cena pirinča u Japanu i cena povrća u Kini“, rekao je on.

„Snažno su pogođene i tržišne sirovine – ekstremne vrućine i suša u zapadnoafričkim zemljama koje proizvode kakao i u regionima u kojima se proizvodi kafa u Brazilu i Vijetnamu izazvale su nagli rast cena. Sve dok se emisije gasova staklene bašte ne smanje na nulu, ekstremne vrućine i suša će nastaviti da se intenziviraju širom sveta, izazivajući još veće probleme poljoprivredi i cenama hrane nego što se trenutno suočavamo.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com