Ovo je najjača duhovna zaštita: Evo šta svaki vernik treba da uradi pre spavanja

Ovo je najbolja „duševna terapija“ koja će nam pomoći da svaki dan započnemo sa blagoslovom.

Posle dugog i napornog dana obično jedva čekao da legnemo u postelju i zaspimo. Međutim, često zaboravimo jednu važnu stvar, a to je pravoslavna praksa očišćenja pred spavanje – molitva.

Sveštenici savetuju da treba da se vratimo pravoslavlju, a to znači sebi i da počnemo da praktikujemo večernje i jutarnje molitve, jer je to najbolja „duševna terapija“ koja će nam pomoći da svaki dan započnemo sa blagoslovom.

Svakog dana pre sna treba se setiti svih grehova, učinjenih tog dana i pokajati se pred Gospodom, i oprostiti svima koji su nas tog dana uvredili.

Večernje i jutarnje molitve

Veran čovek je uvek preplitao svoj dan sa molitvom. Uglavnom je molitvi pre svega, posvećivao trenutke ujutru, u podne i uveče. Možemo se moliti spontano, svojim rečima, ali možemo koristiti i molitvene obrasce koji u sebi nose bogatstvo koje se u njih prelivalo kroz vekove.

„Molitva je pobožno upravljanje duše čovekove Bogu“, govori Blaženopočivši Patrijarh Pavle, „ili beseda srca sa Bogom, kroz koju, predstavljajući nevidljivo Boga pred sobom, čovek izliva pred NJim osećanja svoje duše. Nema ničeg dragocenijeg od molitve u životu čovečijem. Ona i nemoguće čini mogućim, teško čini lakim, neugodno pretvara u ugodno. Molitva je toliko potrebna čovekovoj duši, koliko i vazduh disanju. Ko se ne moli, taj je lišen razgovora sa Bogom, sličan je suvom, neplodnom drvetu koje se seče i u oganj baca (Mat. 7, 19)“.

Večernje molitve će omogućiti da se duša očisti od svih negativa koje su se tamo nakupile u jednom danu, i verovatno će svi potvrditi da će ga molitva za budućnost učiniti jakom i slatkom. Za one koji redovno učestvuju u jutarnjim i večernjim duhovnim praksama, sa određenim vremenom će želeti da se dalje razvijaju i shvataju nove aspekte naše religije.

U koje vreme treba čitati jutarnje i večernje molitve?

– O tome je jasno napisano u svakom molitveniku. ”Ustavši od sna, pre svakog drugog dela, stani pred Svevidećeg Boga i osenivši se krsnim znamenjem reci…” Osim toga, sama smisao reči nam govori da jutarnje molitve treba čitati na početku dana, kada naš um još nije opterećen mislima. A večernje molitve treba čitati pre spavanja, posle svega. U ovim molitvama san se upoređuje sa smrću a naša postelja sa samrtničkim odrom. Bilo bi zaista čudno da, pošto smo govorili o smrti, sednemo pred televizor ili da razovaramo sa članovima porodice, kaže otac Dušan.

Svako molitveno pravilo se zasniva na iskustvu Crkve. Ova pravila ne narušavaju čovekovu slobodu, ali nam pomažu da steknemo najveću duhovu korist. Naravno, postoje odstupanja od pravila, a ona se primenjuju u nekim nepredviđenim okolnostima.

(N portal)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com