Ovo su najmoćniji pasoši sveta za 2024. godinu: Pogledajte gde se nalazi Srbija

Objavljena je rang lista najmoćnijih pasoša za 2024. godinu, a Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) su ponovo na vrhu, osiguravajući prvo mesto četvrtu godinu zaredom. Ovaj globalni indeks meri broj zemalja u koje građani mogu da putuju bez vize, a državljani UAE imaju pristup impresivnim 133 zemlje bez viza i dodatnih 47 viza po dolasku, pokrivajući više od 90% sveta, izveštava Dejli mejl.

Evropske zemlje dominiraju na rang listi, zauzimajući 19 od prvih 20 pozicija. Španija prestigla je Nemačku i postala drugi najmoćniji pasoš, dok je Finska zabeležila rast i zauzela treće mesto, ispred Francuske, Belgije i Italije. Francuska, uprkos padu na četvrto mesto, ima najmoćniji pasoš među zemljama G20.

Nasuprot tome, Ujedinjeno Kraljevstvo nastavlja svoj pad, spuštajući se na 32. mesto. Britanci sada mogu da putuju u 125 zemalja bez vize i 49 sa vizom po dolasku, dok je njihov pasoš poslednji put bio u prvih 10 2017. godine.

Sjedinjene Države su takođe zabeležile pad na rang listi i zauzele su 38. mesto. Trenutno građani SAD mogu da posete 123 zemlje bez vize i dodatnih 50 sa vizom po dolasku. Analitičari Arton Kapitala, koji sastavljaju rang, napominju da bi nova administracija u Vašingtonu mogla da preduzme mere za vraćanje reputacije američkom pasošu, koji je sada najslabiji među članicama G7.

Kineski pasoš je, s druge strane, rangiran na 110. mestu, daleko iza SAD, uprkos njihovom ekonomskom rivalstvu. Srbija je zauzela 71 mesto na rang listi.

Među našim susedima Mađarska je zauzela 19. mesto, Hrvatska 23., Slovenija 26., a Bosna i Hercegovina 89. mesto.

Najmoćniji pasoši za 2024:

UAE
Španija
Finska
Francuska
Nemačka
Belgija
Italija
Danska
Holandija
Luksemburg
Austrija
Portugal
Norveška
Švajcarska
Grčka
Irska
Švedska
Poljska
Mađarska
Češka Republika
Južna Koreja
Estonija
Hrvatska
Slovačka
Japan
Slovenija
Letonija
Novi Zeland
Lihtenštajn
Singapur

Južna Koreja ima vodeću poziciju u Aziji, uprkos tome što je pala na 21. mesto. Slede Japan (25.) i Singapur (30.) na regionalnoj rang listi. U centralnoj Aziji, Kazahstan i Uzbekistan beleže rast, dok sukobi na Bliskom istoku nastavljaju da ograničavaju mobilnost u regionu.

Hrant Bogosijan, suosnivač ovog indeksa, ističe da globalna mobilnost stagnira nakon oporavka od pandemije, dok geopolitičke tenzije nastavljaju da oblikuju kretanje ljudi. Ipak, pozitivni trendovi kao što je povećanje mobilnosti na Balkanu ukazuju na nastavak saradnje između zemalja.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com