Kina do 2020. godine planira da nadgleda ponašanje svojih građana putem sistema od 600 miliona nadzornih kamera.
Građani s najboljim ocenama imaće VIP tretman na aerodromima, povoljnije kredite i bolje fakultete.
Ocenjivanje ponašanja 1,4 milijarde kineskih građana omogućiće veštačka inteligencija i ukupno 600 miliona kamera postavljenih na javnim mestima.
Is this our nearest #future ?China already approved experiment called Social Credit Score, very similar to Black Mirrow series concept, where people are judged depending on their score given by others. Is this a threat to privacy or a benefit to scan info about anybody you meet? pic.twitter.com/MIFvYPXPwq
— Dariana Lorente (@dariana_lorente) September 12, 2018
Najbolje ocenjeni građani imaće VIP tretmane na aerodromima, pravo na jeftinije kreditiranje, neće morati da ostavljaju depozite u hotelima i za iznajmljivanje automobila i imaće pristup elitnim univerzitetima.
Bodove će donositi kupovina domaćih proizvoda, a odnositi izbegavanje plaćanja poreza, pušenje na mestima na kojima pušenje nije dozvoljeno i kupovina proizvoda u supermarketima na koje država ne gleda blagonaklono – alkohola ili videoigara na primer. Tako će građanima rasti, odnosno opadati društveni rejting.
Loš društveni rejting imaće svoje posledice – građani s lošim ocenama neće moći da se zaposle na dobrim poslovima, neće imati pristup brzom internetu, a imaće probleme pri upisu dece u dobre škole.
Projekat je već isproban u jednoj kineskoj provinciji – mnogi su već imali probleme prilikom rezervacije avionskih karata, kupovine nekretnina…
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com