Generacijama školarci učiteljici ili razrednom starešini donose poklone za rastanak na kraju školske godine – nekada su to bili crteži, vaze i sitnice za uspomenu, a danas vaučeri za kozmetiku ili odeću, skup nakit, pa čak i putovanja.
Otac koji se na Tviteru požalio da mu jedno dete za poklon za učiteljicu daje 400, a drugo 1.000 dinara, podstakao je lavinu duhovitih komentara, ali i raspravu o vrednosti poklona, kao i o tome da li bi sa ovom praksom roditelji trebalo da prestanu.
https://twitter.com/PetarFNL/status/1135313132921004034
Neke učiteljice kažu da su skupoceni pokloni ipak izuzetak, ne pravilo.
https://twitter.com/velikoplavo/status/1135439089694662657
Da se donese zakon po kome se poloni za učiteljice, do određene sume, kao i za lekare, ne bi smatrali mitom.
Pravda za prosverne radnike.— Samo Suverenost Srbiju Spasava. (@IvanMiljkovic60) June 3, 2019
https://twitter.com/velikoplavo/status/1135446441743310848
Da je uciteljica, poslala bi cirkularnu poruku svim roditeljima da im ne pada na pamet da skupljaju pare za poklon. Da je uciteljica, naucila bi decu da se skupi pokloni ne kupuju onima koji rade svoj posao i primaju platu. A ne dobije poklon pa kaze "Niste trbali, zaista".
— Ivana Mrvić (@Ivana1808983) June 3, 2019
Idiotluk! Kako ih ne bude sramota da prime te poklone?! Sve više čujem takve priče…
— MaxMarica (@ispucale_pete) June 3, 2019
https://twitter.com/KizaKalimero/status/1135794829252861958
Povod nije samo kraj školske godine.
Profi viber mamyke su podigle mamstvo na viši nivo jer kupujemo poklon učiteljici da se zahvalimo što je –> vodila decu na rekreativnu <– a ja sve do sad mislila da joj je to posao 🤔
— Shalty (@preljubazna) April 16, 2019
Učiteljica Vera Stojšić Gašparovski kaže za BBC na srpskom da većina njenih koleginica ne dobija skupe poklone.
Ova učiteljica u Osnovnoj školi „Jovan Jovanović Zmaj“ u Sremskoj Kamenici prethodnih godina najčešće je na poklon dobijala parfeme ili sitnice za uspomenu.
„Meni su kupovali poklone samo posle četvrtog razreda, kad odlaze. To su bile knjige, marame ili neki jeftiniji satovi“, objašnjava ona.
„Roditelji kupuju poklone naspram sebe, tako da sve zavisi od generacije. Jeste se kod nas sve izokrenulo, ali i dalje je ta kupovina u skladu sa nekim dobrim ukusom“, navodi Gašparovski.
Da može i tako pokazuju primeri drugih roditelja.
Kod nas od 300 do 500 ko koliko može, za poklon, završavaju 4. razred. Kupićemo još grickalice i sokove za žurku za poslednji dan.
— Lutka Baksuz (@pravnazavrzlama) June 4, 2019
A da nešto sama deca naprave, kao poklon od njih samih, toj uciteljici ili šta je već? Zašto uvek mora da se troše novci? 😂
— maja_majestic (@Maja35228722) June 3, 2019
Roditelji osuđuju praksu kupovine skupocenih poklona.
Tako se stvara korupcionaski mentalitet. To zlo treba saseci u korenu. Pokloni su potplacivanje. Uciteljica je primila platu i dnevnice i, ako je pravi prosvetni radnik, odbice poklon. Decu treba gradjanski osvescivati od malih nogu. Dosta je bilo filozofije orijentalne palanke.
— Marela Radomirov (@RadomirovMarela) April 17, 2019
Često se bes i nezadovoljstvo ispoljavaju u Vajber grupama.
Ulazimo u šesnaesti sat rasprave na roditeljskoj viber grupi koji poklon kupiti učiteljici sa kojom se djeca opraštaju, sat ili sliku. Rezultat se ne nazire, svaka sledeća poruka je inovativnija i budi osjećaje zbog kojih bih se mogao pojaviti ujutro na servisnim informacijama
— Zdravko Zečević (@zdravko_zecevic) May 20, 2019
Definitivno imamo isti problem. I poznajem još xyz roditelja kod kojih su problemi isti. Pitam se kako su naši roditelji uspevali da nas školuju bez grupnih viber chatova 🤔
— Milos Krstic (@MilosKrstic1) May 21, 2019
Pojedini u tome ne vide ništa loše…
Mi smo '92 učiteljici na kraju IV razreda kupili zlatan prsten. Možda je bilo previše, ali ja kad joj ga vidim na ruci posle skoro 30 godina puno mi je srce. Ne kao roditelju, kao detetu kom je tad bilo bitno da se učiteljici svidi naš poklon.
— tANAsija (@ankajabuka) June 1, 2019
Poklon se kupovao i 84te učiteljici, I 88me razrednog I 92ge razrednom. Tada nisu bili vaučer, hvala bogu, ali su se kupovali pokloni. Danas je to nažalost pomodarstvo koje je izašlo na viši nivo.
— ajkulica 🦈 💅 (@_zimsko_dete) May 30, 2019
Daruje se ne samo u školi, već i u obdaništu.
Ipak, kupovina poklona vaspitačicama relativno je nov običaj. Pojedini roditelji završetak predškolskog nazivaju malom maturom i za tu priliku angažuju fotografe i frizere.
https://twitter.com/Zlockana/status/1134566923419693057
Od poklona vaspitacici i uciteljici mi se bljuje.
Imaju platu za svoj posao koji rade. Trositi novac za poklone !!!!!!????? Da li i vi koji predlazete poklon i dobijate poklone.
Treba da je sramota te sto primaju
.— Snežana 🧑🚒🚒🥂 (@Snezana2301) June 1, 2019
Sociolog Ratko Božović za BBC kaže da su za iskazivanje osećanja sasvim dovoljne i sitnice.
„To važi i u partnerskim odnosima i u školi“, kaže on.
Ipak, navodi, u srpskom društvu je poremećen sistem vrednosti.
„Postradale su škola i porodica, odnosno dobrota i vrlina. Dominantne su ne-vrednosti. Korupcija je postala način ophođenja, otuda pokloni u kojima nema ni etike, ni estetike“, kaže Božović.
(BBC na srpskom)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com