Možda mislite da ne postoji ništa bolje od hladnog tuširanja nakon boravka na otvorenom, gde je temperatura preko 35 stepeni i sunce nemilosrdno sija.
Na prvi pogled, to zvuči kao odlično rešenje, ali stručnjaci tvrde da nije tako efikasno kao što se čini. Ako se setite poslednjeg puta kada ste se istuširali hladnom vodom nakon što ste došli kući, verovatno ćete i sami shvatiti.
Stručnjak Dominik Les Bel objasnio je na jednom sajtu kako hladan tuš utiče na ljudsko telo. On tvrdi da hladna voda zapravo stimuliše telo da se zagreje, odnosno da pokušava da povrati normalnu telesnu temperaturu nakon što je ona smanjena zbog hladne vode.
Na taj način, telesna temperatura postaje slična spoljašnjoj temperaturi. Bel preporučuje da umesto hladnog tuširanja za rashlađivanje isprobate toplu kupku.
“Topla kupka poboljšava cirkulaciju krvi kroz telo, što dovodi do snižavanja telesne temperature”, objasnio je.
Nacionalna fondacija za spavanje sprovedila je istraživanje koje potvrđuje da je tokom ekstremno vrućih dana, kada je temperatura u prostoriji visoka, najbolje tuširati se toplom vodom ili sebi priuštiti toplu kupku.
Opšte je poznato da topla kupka ima opuštajući efekat, posebno tokom zime. Prema Američkom nacionalnom institutu za srce, krv i pluća, najbolje bi bilo napraviti toplu kupku neposredno pre spavanja, jer pad telesne temperature nakon tople kupke olakšava uspavljivanje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com