Promenite život za 72 sata: Moćno pravilo 3 dana dovodi vas direktno do ostvarenja najvećeg cilja

Ne zaboravite, nikad nije kasno da sanjate novi san ili onaj koji ste već započeli, čak i ako je to bilo pre 10, 20 ili više godina.

U savremenoj i pozitivnoj psihologiji pojavilo se moćno pravilo od 72 sata koje glasi: Ako imamo ideju i želimo da je oživimo, moramo delovati da bismo je sproveli u roku od 72 sata. Tri dana ili 72 sata je rok kada treba da preduzmete prve, čak i male korake – da razgovarate o svojoj ideji sa stručnjakom, kreirate šematski akcioni plan ili čak sprovedete dubinsko istraživanje.

Važno je da se radi o stvarnim akcijama koje prevazilaze uobičajeno razmišljanje – ako vaša ideja ostane u stanju „samo ideja” duže od 72 sata, verovatno nikada neće biti realizovana, piše Sensa.

Kako primeniti pravilo 72 sata?

Pravilo od 72 sata ne znači da žurite i pokušavate da ostvarite svoj plan od 72 sata. Snaga ovog principa je, pre svega, u tome što pomaže da se pređe sa faze planiranja na fazu akcije. Zbog toga se automatski fokusiramo na uspeh – jer smo već krenuli pravim koracima i spremni smo da nas dovedemo do cilja.

Ali, pre nego što se posvetite ostvarivanju cilja i aktivirate se, odgovorite na sledeća pitanja:

  • Šta je moj cilj?
  • Kako želim da postignem ono što nameravam da uradim?
  • Koliko će mi vremena trebati da ostvarim svoju ideju?
  • Šta da znam, s kim da razgovaram, gde da idem, šta da naučim?
  • Kakve me poteškoće čekaju? Kako ću se nositi s njima?

Ovo je prvi korak u primeni pravila od 72 sata, nakon čega sledi faza planiranja. U ovoj fazi potrebno je da izađete iz svoje zone komfora i da budete spremni da zakoračite u nepoznato. Razmotrite svoje planove, razmislite o strategiji za sprovođenje ideje, konsultujte se sa iskusnijim ljudima i sve to stavite na papir ili sačuvajte u memoriji računara.

Pravilo od 72 sata ima psihološke prednosti. Uvežbavanje vam omogućava da prevaziđete brojne barijere i blokade koje nastaju tokom faze planiranja aktivnosti. Moguće je da početnici koji žele da naprave značajnu promenu, na primer da započnu sopstveni posao, mogu imati sumnje i nedoumice – „Da li sam dovoljno pametan?“; „Mogu li to priuštiti finansijski?“; „Zašto mislim da mogu ovo da uradim ako se nikada ranije nisam bavio ovim poslom?“

Emocije su često uključene u naš proces donošenja odluka ili promene, ali je važno da ih filtriramo. Ako shvatite da negativne emocije nastaju zbog straha od napuštanja zone komfora, onda treba da radite na ličnom ohrabrenju.

Takođe, pravilo od 72 sata dobro funkcioniše u poslovnim pregovorima – nakon susreta sa potencijalnim klijentom, stručnjaci savetuju da im daju ne više od 3 dana da odgovore. Oni veruju da to može povećati šanse za dobar rezultat, ili vam takođe može pomoći da izbegnete zabunu i neizvesnost u dogovorima.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com