Psiholog upozorava: „Ove tri navike uništavaju vašu sreću, odmah prestanite s njima“

Da li ste se ikada zapitali zašto se sreća uvek čini neuhvatljivom, bez obzira koliko se trudili da je dobijete? Možda razlog nije u tome što vam nešto nedostaje u životu, već u tome što nesvesno činite da sabotirate sebe u pokušajima da „dobijete“ sreću.

Svakodnevno se razne navike uvlače u našu rutinu i a da to ne primetimo, polako nas odvode sve dalje od sreće. Ova ponašanja izgledaju bezazleno, čak donekle i očekivano, ali tiho troše vašu energiju, samopouzdanje i osećaj ispunjenosti. Dobra vest je da kada prepoznate ove „opasne“ navike, možete da ih zamenite onima koje će vas osnažiti da se borite za svoju sreću. Ovo su, prema psihologu dr Džefriju Bernštajnu, tri najčešća krivca za vašu nesreću.

Negativna poređenja sa drugima

Svaki put kada skrolujete kroz društvene mreže, da li osećate onaj poznati grč u stomaku? Osećate se neprilagođeno, izolovano, drugačije… Bilo da se radi o fotografijama vaših kolega sa letovanja, najavi prijatelja o unapređenju ili samo naizgled savršenom jutarnjem ambijentu za ispijanje kafe sa potpunim strancem. Pitate se zašto nemate takav život?

Ova navika, poznata i kao društveno poređenje, dokazano je kradljivac sreće. Kada se fokusirate na ono što drugi imaju, a vi ne, nepotrebno povećavate nivo nesigurnosti i ignorišete sopstvene snage i dostignuća. Društveni mediji posebno stvaraju neku vrstu ulepšane slike u kojoj se ne vidi nesređena i ružna stvarnost koja se možda krije iza tih pažljivo uređenih objava.

Ne praktikujete zahvalnost

Jutro vam je haotično. I pre nego što izađete iz kuće, pod stresom ste zbog poslovnog sastanka i rokova, preskočite doručak sa namerom da negde usput kupite kafu, ali na kraju ni to ne uspete. Kada dođete kući popodne, previše ste umorni da razmišljate o danu, samo se bacite u krevet i pitate se šta je pošlo po zlu ili šta još treba da uradite. Da li vam taj opis zvuči poznato? Kada previdite dobre stvari u životu, uskraćujete sebi trenutke koji bi vas mogli ispuniti srećom. Istraživanja su pokazala da ljudi koji aktivno praktikuju zahvalnost imaju veći osećaj sreće, manje stresa i bolje opšte zdravlje. Zahvalnost ne znači ignorisanje problema, već uočavanje malih stvari koje mogu učiniti život boljim.

Odlaganje onoga što vam je zaista važno

Imali ste velike snove: napisati knjigu, otputovati u zemlju koju ste oduvek želeli da posetite, započnite sopstveni biznis. Ali svaki dan, ovi snovi se kriju iza stvari koje su hitne, ali vam nisu važne, kao što su odgovaranje na mejlove, gledanje televizije satima ili skrolovanje po Internetu. Ovaj oblik odlaganja ne samo da odlaže postizanje vaših ciljeva, već vas lišava i osećaja smisla i ispunjenosti. Kada odlažete i ostavljate po strani ono što vam je najvažnije, to je kao da kažete sebi da vam snovi nisu prioritet. Ova navika na kraju stvara osećaj nezadovoljstva koji prikriva svaki trag vaše sreće.

(Živim.jutarnji.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com