Pranje sudova može da bude veoma dobro za naše mentalno zdravlje ako se obavlja na pravilan način – to jest na svestan način
Svesnost se definiše kao „obraćanje pažnje na poseban čin i to namerno, u sadašnjem trenutku“.
– Da biste prali posuđe na pažljiv način, morate biti prisutni dok to radite, primećujući toplotu vode na koži, miris deterdženta za pranje posuđa i osećaj posuđa u ruci – kaže spisateljica Kristin Šoenvald.
Međutim, studija koju su proveli istraživači sa Univerziteta Florida State, pokazala je da svesno pranje posuđa može biti terapeutsko i da ta aktivnost može povećati osećaj dobrobiti i smanjiti osećaj nervoze i teskobe.
U istraživanju je učestvovalo 50 volontera – a podeljeni su u dve grupe.
Prvoj grupi je dat zadatak da pročitaju odlomak koji se fokusirao na osećanja prilikom pranja posuđa, a drugoj odlomak o pravilnim tehnikama pranja posuđa.
Akteri su usmeno i pismeno izneli svoje interpretacije čitanja, a zatim je svako do njih oprao 19 već očišćenih posuda.
Rezultati su pokazali da su oni koji su to radili svesnije pokazali veće stanje svesnosti, povećanje inspiracije i kreativnosti, smanjenje nervoze, a druga grupa koja je čitala o pravilnoj tehnici nije pokazala promenu u raspoloženju.
Pranje posuđa nije jedina aktivnost u kojoj možete vežbati svesnost – svaki rutinski posao poput pranja veša, usisavanja, pranje prozora ili peglanje može biti prilika, piše „Your Tango“.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com