Rešite test i saznajte imate li rane simptome demencije: Potrebno je da samo nacrtate sat

Septembar je mesec borbe protiv demencije, a 21. septembra obeležavamo Međunarodni dan borbe protiv Alchajmerove bolesti. Procenjuje se da 55 miliona ljudi u svetu boluje od različitih oblika demencije, a Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorava da bi njihov broj do 2050. godine mogao da poraste na 139 miliona, kaže dr Filip Đerke, specijalista neurologije u KB Dubrava.

U Srbiji od nekog oblika demencije boluje oko 140.000 u Srbiji, prema procenama, a pati još najmanje 420 hiljada srodnika. Procenjuje se da svaki 10. građanin stariji od 65 godina boluje od nekog oblika demencije. Sa godinama, ova proporcija se povećava. U proseku, Alchajmerova bolest se dijagnostikuje u dobi od 70 do 80 godina.

Rano prepoznavanje simptoma demencije je izuzetno važno, jer zaboravnost u nekim slučajevima može biti posledica nekih zdravstvenih stanja, pa se njihovim lečenjem demencija može sprečiti ili odložiti. Upravo zbog toga je važno obratiti se lekaru na prve znakove koje primetimo, među kojima su: poteškoće u obavljanju poznatih svakodnevnih poslova, poput kuvanja ili pranja sudova; smanjen rečnik (često ne možete da se setite reči koju želite da izgovorite); dezorijentacija u vremenu i prostoru; pogrešno ostavljajući stvari (kada osoba, na primer, ostavi telefon u frižideru); zatim promene raspoloženja, strahovi, povlačenje u sebe, povlačenje iz društvenih aktivnosti i sl.

Ukoliko sumnjate na neki oblik demencije, kod kuće možete da uradite dva jednostavna testa koji mogu da ukažu da li postoje promene zbog kojih bi svakako trebalo da posetite lekara, kaže dr Đerke za 24sata.hr.

1. Test crtanja sata 

Ovaj test je koristan u otkrivanju i praćenju progresije bolesti. To je jednostavan kognitivni test u kome se od osobe traži da nacrta sat, a na njemu brojeve i kazaljke koje pokazuju određeno vreme (npr. 11:10). Osoba dobija prazan papir i mora da popuni sat sa ispravnim položajem brojeva i kazaljki.

– Ono što gledamo u ovom testu je procena vizuelno-prostorne i izvršne funkcije, koja može biti narušena kod rane demencije, kaže dr Đerek.

2. Mini-Cog test

Uključuje zadatak pamćenja tri reči i test crtanja sata. Zamolite osobu da zapamti tri reči, neka nacrta sat sa određenim vremenom, a zatim ga zamolite da se seti tri reči.

– Evo primera: Zapamtite tri reči (npr. šešir, ruža i kamion). Nacrtajte sat koji, na primer, pokazuje 2:35. I na kraju pitajte osobu: Da li ste se setili tri reči koje sam vas pitao? – objašnjava dr Đerek, a prenosi 24sata.hr.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com