Signal iz svemira koji je trajao samo pola sekunde i uhvacฬen je krajem aprila ove godine radio-teleskopima na Zemlji, uzbunio je ceo nauฤni svet.
Ugaลกena zvezda sa druge strane Mleฤnog puta emitovala je pre trideset hiljada godina snaลพnu meลกavinu radio i rendgenske energije. Taj se signal se 28. aprila 2020. nadvio nad Zemlju, aktivirajucฬi alarme opservatorija ลกirom sveta
Vecฬinaย brzih radio-eksplozijaย potiฤe sa udaljenosti od stotina miliona svetlosnih godina. Ova je doลกla iz Mleฤnog puta.
Signal je bio tamo iย nestao je za pola sekunde, ali to je nauฤnicima bilo dovoljno da potvrde da su otkrili neลกto izvanredno: prvu brzu radio-eksploziju koja je nastala od poznate zvezde u Mleฤnom putu,ย navodi se u studijiย objavljeno 27. jula,ย piลกeย Lajv sajens.
Od svog otkricฬa 2007. godine, ovi signali su zbunjivali nauฤnike. Rafali snaลพnih radio-talasa traju najviลกe nekoliko milisekundi, ali u tom vremenu stvaraju viลกe energije nego Sunce u jednom veku. Nauฤnici tek treba da utvrde ลกta uzrokuje ove eksplozije, ali kao mogucฬa objaลกnjenja predloลพili su sve, od sudaranja crnih rupa do signala vanzemaljskih brodova. Do sada, svaki poznati brzi radio-eksplozivni talas potiฤe iz druge galaksije, udaljene stotinama miliona svetlosnih godina.
Ovaj signal je drugaฤiji. Posmatranja teleskopa ukazuju da je prasakย potekao od poznate neutronske zvezdeย โ brzookretnog, kompaktnog jezgra mrtve zvezde, koja spakuje masu sunca u kuglu veliฤine grada โ na oko 30 000 svetlosnih godina od Zemlje. A moลพda se radi o joลก ฤudnijoj klasi zvezda koja se zoveย magnetar, a koja je nazvana po neverovatno mocฬnom magnetnom polju koje je u stanju da izbaci intenzivne koliฤine energije mnogo nakon ลกto sama zvezda umre. Sada se ฤini da su magnetari gotovo sigurno izvor bar nekih od mnogih misterioznih brzih radio-eksplozivnih talasa, napisali su autori studije.
โNikada nismo videli eksploziju radio-talasa, podsecฬaju na brzi radio-rafal od magnetara“, rekao je u izjavi glavni autor studije Sandro Mereti sa Nacionalnog instituta za astrofiziku u Milanu. โOvo jeย prva ikada posmatrana vezaย izmeฤu magneta i brzih radio-eksplozija.โ
Magnetar, nazvan SGR 1935 + 2154, otkriven je 2014. godine kada su nauฤnici videli kako emituje snaลพne gama i iks-zrake u nasumiฤnim intervalima. Nakon ลกto se neko vreme smirila,ย mrtva zvezda se probudila snaลพnom eksplozijomย rendgenskih zraka krajem aprila. Sandro i njegove kolege otkrili su ovaj rafal satelitom โIntegralโ Evropske svemirske agencije (ESA), osmiลกljenim da hvata najenergiฤnije pojave u svemiru. U isto vreme, radio-teleskop u planinama Britanske Kolumbije otkrio je eksploziju radio-talasa koji dolaze iz istog izvora. Radio-teleskopi u Kaliforniji i Juti potvrdili su brze radio-eksplozije sutradan.
Eksplozija radio-talasa i rendgenskih zraka nikada ranije nije otkrivena iz magnetara, napisali su istraลพivaฤi, snaลพno ukazujucฬi na ove zvezdane ostatke kao na verodostojne izvore postojanja ovih signala.
Ovo otkricฬe je bilo mogucฬe samo zato ลกto jeย viลกe teleskopa na Zemlji i u orbiti moglo istovremeno da hvata prasak, i to u mnogim talasnim duลพinama u elektromagnetnom spektru. Dalja saradnja izmeฤu institucija neophodna je da bi se ove tajanstvene pojave dovele u fokus.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com