Ako imate problema sa bolovima u leđima, možda bi trebalo da pogledate svoja stopala ili cipele koje nosite. Fizioterapeutkinja Britani Štajndl kaže da cipele koje nosimo u velikoj meri utiču na naše držanje i biomehaniku, prenosi Best Life. I dok kvalitetna obuća promoviše pravilno držanje, ravnomerno raspoređuje težinu, apsorbuje šok i poboljšava funkciju mišića, nekvalitetna obuća može da izazove ozbiljne probleme. Štajndl i njene kolege otkrile su kakva obuća najčešće izaziva bolove u leđima.
Japanke: Japanke se ne preporučuju osobama sa bolovima u leđima jer ne pružaju dovoljno jastuka. Iako standardni japan može izgledati udobno, zapravo nije dovoljno debeo da apsorbuje šok svakog koraka. Osim toga, da bismo ih održali na nogama, prilikom hodanja u japankama grčimo nožne prste, što dovodi do zatezanja mišića i napetosti.
‘Kroksice’ i ‘papuče’: Ova vrsta obuće pruža malu ili nikakvu podršku. Stručnjaci tvrde da je dovoljno pogledati u ogledalo dok nosite ove papuče. Primetićete da vam stopala padaju prema unutra, a kolena se približavaju. Oslonac koji treba da pruže stopala prenosi se na druge zglobove u telu, koji će se zbog toga brže istrošiti.
Baletanke: Jedan od omiljenih modnih dodataka najbolje je izbegavati prilikom kupovine ako želite da izbegnete bolove u leđima. Baletanke ne obezbeđuju skoro nikakvu apsorpciju udara prilikom hodanja i nikakvu reakciju koja sprečava da sila putuje uz nogu do butine, utičući i na vaša leđa.
Visoke potpetice: Visoke potpetice mogu odmah povećati vaše samopouzdanje i poboljšati odeću za posao ili formalni događaj. Ali oni takođe mogu izazvati bol u leđima. Potpetica veća od pet centimetara stvara nagib karlice koji može ometati donji deo leđa, upozoravaju stručnjaci.
Ravne patike: Neke vrste ravnih patika takođe mogu pogoršati bol u leđima jer pružaju minimalnu podršku za svod stopala i ne apsorbuju šok. Ovo će negativno uticati na vaše zglobove tokom hodanja i potencijalno izazvati bol u leđima.
Cipele sa uskim prednjim delom: Zatvorene cipele su čest izbor i modni dodatak, ali prilikom kupovine treba obratiti pažnju na prednji deo cipele. Ako je preusko, što često vidimo u svečanim cipelama, ali čak i u nekim patikama za trčanje, moglo bi da izazove bol u donjem delu leđa. Uski modeli će stisnuti prednji deo prstiju i promeniti način na koji vaše stopalo dodiruje tlo, a težina će biti neravnomerno raspoređena na druge zglobove.
Previše čvrste cipele: Samo zato što je cipela čvršća ne znači da pruža veću podršku, kažu stručnjaci. Cipele koje su previše tvrde ne pružaju uvek dovoljno amortizacije i neće biti efikasne u apsorbovanju udaraca. Ovo je posebno važno za ljude koji provode dosta vremena na nogama. Cipele sa odgovarajućim jastukom mogu pomoći u apsorbovanju šoka i smanjenju šanse za bol u leđima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com