Dobar san izuzetno je važan kako bi ostala zdrava, to svi znamo. Ali, moramo li odmah paničariti ako ponekad ne spavamo dobro ili jednostavno ne spavamo dovoljno? Lekar interne medicine i istraživač spavanja u Interdisciplinarnom centru berlinskog Charitéa, Ingo Fice, zna odgovore na ova i druga pitanja. Između ostalog, održava seminare o spavanju za menadžere – a krajem 2019. godine izdao je knjigu na temu nedostatka sna.
Šest sati sna? Zbogom, koncentracijo!
Većina ljudi spava sedam do osam sati noću – dovoljno vremena da budu u formi i produktivni tokom dana. Ako ne stignete da toliko odspavate, to može brzo postati vidljivo: svako ko spava manje od šest sati samo jednu noć, lošiji je u testovima koncentracije. Fice naglašava da je dobar san čak važniji za poslove u kojima se računa mentalni efekat, nego za fizički zahtevne poslove, piše Miss7.
Ima i onih koji „kratko spavaju“ i osećaju se odmorno nakon pet do šest sati, ali oni su izuzetak. To isto važi i za tipove koji „kasno ustaju”“ – pogođenima je potrebno devet do devet i po sati sna svake noći. Bilo kako bilo, možemo reći jesmo li dovoljno spavali po tome što se osećamo odmorno, brzo se pokrenemo i ne patimo od ponovnog umora tokom dana.
Šta loš san čini vašem zdravlju?
Osim poremećaja koncentracije, koji se mogu pojaviti nakon noći s malo sna, s vremenom se povećavaju rizici od mogućih bolesti, smatra Fice. Možda ćete „tek“ primetiti da dva meseca lošije spavate jer ste razdražljiviji nego inače i uopšteno više patite od umora tokom dana. Ali, ako godinama loše spavate, to može povećati verovatnoću od sledećih bolesti:
• kardiovaskularne bolesti poput visokog krvnog pritiska ili dijabetesa
• karcinomi
Živite prema svom unutrašnjem satu
Menadžeri su takođe odgovorni: zaposleni bi trebalo da budu u mogućnosti da zadovolje svoje individualne potrebe za spavanjem kako bi obavili najbolji mogući posao. Takozvane spavalice, koje rano odlaze na spavanje i rano ustaju, imaju drugačiji učinak na poslu od takozvanih noćnih ptica, čiji ih bioritam dugo drži budnima i koje bi trebali duže da spavaju.
A kako će vaš san biti dobar za vas?
Ingo Fice savetuje da ne paničarite ako dve ili tri noći niste baš dobro spavali. To samo stavlja telo pod stres i deluje kao samoispunjavajuće proročanstvo: idete u krevet s mišlju da sigurno više nećete moći dobro da se naspavate, a onda se dogodi upravo to. Naučnik razmatra i rituale spavanja kao što su npr. tehnike opuštanja ili vežbe disanja koje mogu da budu korisne.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com