Jedno od najčešćih pitanja trudnica jeste kako da znaju da je porođaj krenuo i šta moraju da ponesu u porodilište. Lekari objašnjavaju da se kod žena koje se porađaju prvi put često dešava da porođaj traje duže nego kod drugorotki, i to više sati. Pucanje vodenjaka i učestalost kontrakcija, na pet do deset minuta, koje traju i do jednog minuta, započinju u gornjem delu stomaka ili krstima i taj osećaj se prenosi napred, što su sigurni znaci da je porođaj počeo.
U Ginekološko-akušerskoj klinici „Narodni front” naglašavaju da žene pre polaska u porodilište treba da ponesu sa sobom dokumenta: ličnu kartu, overenu zdravstvenu knjižicu, uput, papir sa podacima o krvnoj grupi i RH faktoru. Od analiza je važno da buduće majke imaju urađen nalaz koprokulture koji nije stariji od 15 dana i urađen u Gradskom zavodu za javno zdravlje, rezultat testa na hepatitis Be (po mogućnost i na HIV), a ukoliko su se opredelile za dobijanje epiduralne anestezije moraju da pripreme i analizu krvne slike, vreme koagulacije, biohemiju i vreme krvarenja.
– Ako žena dođe u porodilište u toku prepodneva, od 7 do 14 sati, treba da se javi na šalter informacija ili kartoteke u prizemlju, gde će ih stručna osoba uputiti gde dalje treba da idu. Ukoliko trudnica ima jake kontrakcije i bolove ili je vodenjak pukao, biće upućena u našu ambulantu broj 2 u prizemlju klinike, gde će kod ginekologa obaviti pregled. Posle toga, u ambulanti broj 8 će dati svoje podatke, kako bi se registrovala za prijem u porodilište. Tu će dobiti bolničku spavaćicu i u svojim papučama krenuti u porođajni blok. U porođajnom bloku nalaze se porođajne sale, a pre ulaska u salu obavljaju se neke analize. Reč je o uzimanju karličnih mera, davanju klizme, brijanju genitalija, ultrazvučnom pregledu i CTG-u, kako bi se utvrdilo da li je i kada spremna za porođaj – objašnjavaju u GAK „Narodni front”.
Ukoliko žena oseti jake kontrakcije ili joj vodenjak pukne u toku popodneva, posle 14 sati, ili u toku noći, odmah treba da se javi u ambulantu broj 8, u kojoj se obavlja hitan prijem trudnica. Ženama se savetuje da u kesu koju nose u porođajnu salu spakuju pribor za ličnu higijenu, peškir, papuče koje mogu da se kvase i dva do tri pakovanja mrežastih uložaka i mrežaste gaćice.
U veću torbu koju trudnici može kasnije doneti suprug mogu se spakovati plastična čaša, sobne papuče i spavaćica koja se otkopčava dovoljno za nesmetano dojenje, dva peškira (za lice i telo), punjač za mobilni telefon ukoliko nosite telefon sa sobom, manje pakovanje pelena za bebu, krema za novorođenče i vlažne maramice.
Za izlazak iz porodilišta potrebno je da se majci donese garderoba koju će da obuče, a za bebu jedna švedska pelena, dva bodija ili benkice, zeka ili neki kompletić u skladu sa vremenskim prilikama, kapica i čarapice, a ukoliko je hladno treba poneti i ćebence. Važno je da se donese i korpa za iznošenje bebe iz porodilišta.
(Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com