Povezuje se sa srčanim oboljenjima i ozbiljnim smetnjama u razvoju mozga kod dece
Izloženost olovu postala je ozbiljan globalni zdravstveni problem, a nova istraživanja pokazuju da je ovaj toksični metal uzrok većeg broja zdravstvenih komplikacija nego što se prethodno smatralo. Olovo se povezuje sa srčanim oboljenjima i ozbiljnim smetnjama u razvoju mozga kod dece, što čini ovu opasnost još ozbiljnijom.
Ključni nalazi istraživanja:
Olovo godišnje uzrokuje više od 5 miliona smrtnih slučajeva, uglavnom zbog srčanih bolesti.
Kod dece mlađe od pet godina u zemljama u razvoju, izloženost olovu dovodi do prosečnog smanjenja IQ-a za šest poena.
Ekonomski trošak uzrokovan izloženošću olovu procenjen je na čak 6 milijardi dolara u 2019. godini, što predstavlja 7% globalnog BDP-a.
Glavni izvori izloženosti olovu:
Olovo se može naći u hrani, zemljištu, posuđu, đubrivima, kozmetici i baterijama. Posebno zabrinjavajuće je prisustvo olova u metalnim loncima, keramičkom posuđu i bojama koje se često koriste u siromašnijim regionima.
Stručna mišljenja:
Roj Harison, stručnjak sa Univerziteta u Birmingemu, napominje da je primena ovih rezultata istraživanja globalno još uvek nesigurna. S druge strane, Ričard Fuler iz organizacije Pure Earth smatra da je stvarna situacija verovatno još ozbiljnija nego što prikazuju statistike.
Istraživanje jasno ukazuje na potrebu za hitnim globalnim merama kako bi se smanjila izloženost olovu, naročito u zemljama u razvoju, kako bi se zaštitili životi i zdravlje miliona ljudi.
(Najzena)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com