Odnosi između roditelja i njihove odrasle dece često mogu biti složeniji nego što mislimo. Iako se pretpostavlja da će ovi odnosi vremenom postati lakši, razlike u očekivanjima mogu stvoriti tenzije. Studije su pokazale da je pronalaženje međusobnog razumevanja ključno za jačanje veze između roditelja i odrasle dece. Dakle, prema istraživanju, ovo su fraze koje roditelji ne žele da čuju od svoje odrasle dece.
1. „Nikada nisi bio tu za mene kada sam bio dete.“
Studija iz 2009. otkrila je da tenzije u odnosima roditelja i odrasle dece često potiču od neusklađenosti razvojnih potreba i očekivanja. Najkonstruktivniji pristup je suočiti se sa problemima kada se pojave i raditi na međusobnom razumevanju, dok izbegavanje sukoba ili svađa samo pogoršava odnose. Roditelji treba da upamte da su u prošlosti radili najbolje što su mogli sa alatima koje su imali u to vreme i daju sebi malo saosećanja, piše YourTango.
2. „Toliko si kritična da ne mogu da budem svoja pred tobom.“
Ova fraza ukazuje na to da odrasla deca osećaju da ih roditelji previše osuđuju, što može uticati na njihovo samopouzdanje i autentičnost. Iako se roditelji možda ne smatraju osuđujućim, jedno istraživanje je pokazalo da roditelji koji postavljaju visoka očekivanja od odrasle dece često doživljavaju ambivalentnost u pogledu kvaliteta svojih odnosa.
Tenzije su posebno izražene ako deca nisu stekla „status odrasle osobe”, poput finansijske stabilnosti, zaposlenja ili zasnivanja porodice. Najbolje što roditelji mogu da urade je da praktikuju radikalno prihvatanje i da dozvole deci da sama definišu uspeh.
3. „Voleo bih da si me drugačije vaspitao“.
Kada odrasla deca izgovore ovu frazu, roditelji to mogu shvatiti kao optužbu. Iako deca imaju pravo da izraze svoja osećanja, roditelji treba da shvate da se ne mogu vratiti u prošlost da bi promenili stvari. Suočavanje sa ovim izrazima žaljenja zahteva od roditelja da se oslobode krivice i fokusiraju se na sadašnjost.
Ključno je da se oslobodite nekontrolisanog kako biste izbegli ljutnju i uspostavili zdraviju osnovu za budućnost.
Složeni odnosi između roditelja i njihove odrasle dece zahtevaju strpljenje, empatiju i spremnost da slušaju. Prihvatanje različitih perspektiva i otpuštanje prošlih nesuglasica može pomoći u stvaranju jačih i više podržavajućih odnosa.
(Index.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com