Obaveze, obaveze, obaveze… Posao, kuća, porodica, deca, stalno se nešto radi oko svega toga, pokušavate da postignete milion stvari (ili vam se bar tako čini), ne stižete sve, i onda se zaboravi da se u raspored ubaci nešto što vam deluje manje hitno od nekih drugih stvari – smeh. A, kao što smo već pisali, neophodan nam je svima.
Kako to ubaciti smeh u raspored? Bukvalno tako – staviti sebi u obavezu (a možete i još nekog od ukućana da zadužite za to, ili da se smenjujete kada će smeh za celu porodicu biti čija obaveza) da svakog dana nečim nasmejete porodicu. Zvuči vam blesavo? Zapravo nije, mada može delovati neozbiljno. Ipak, setite se koliko se svakog dana i vi i ostali ukućani na nešto požalite, ili samo namrgođeno ćutite jer vam nije ni do čega, a koliko često se zajedno smejete. Mnogi bi, kad uporede koliko se često žale na nešto u odnosu na to koliko često se nasmeju, došli do zaključka da je odnos žalbi i smeha poražavajući.
Svakako, pomoći će vam da se požalite svojima, da vam oni budu podrška i uteha. Ali, pomoći će vam i da se zajedno s njima nasmejete, makar neretko morali da sami obezbedite povod za smeh. Kako da ga obezbedite? Pričanjem viceva, recimo – ako ih niste čuli u poslednje vreme, nabavite neku knjigu ili brošuru s vicevima, i uvedite običaj da za svakom večerom ili kada se već porodica okupi bar dva-tri vica budu ispričana. Jednom nedeljno, možete organizovati i porodično gledanje neke komedije. Možete i povremeno potražiti nešto smešno preko Interneta i onda to podeliti s porodicom.
Kao što smo već rekli, to ne mora da bude isključivo vaša obaveza. Možete se s članovima porodice dogovoriti kada će ko biti zadužen da obezbedi nešto "materijala za smejanje" za celu porodicu. Ovo je nešto u šta možete uključiti i decu, vrlo je verovatno da bi im se ideja jako dopala.
Mada može delovati kao neozbiljno da onda kada od obaveza ne znate gde vam je glava odnekud iskopavate i vreme za nalaženje nečega što će navesti celu porodicu da se zajedno smeje, radi se o nečemu veoma ozbiljnom i bitnom za porodicu. Saslušati nekoga zbližava, ali zbližava i zajednički smeh, plus vam pruža i mnogo radosti. I, smeh će mnogo bolje motivisati sve članove porodice da ostanu bliski – s kime biste radije bili bliski, s nekim ko se stalno žali na nešto i neraspoložen je, ili s nekim s kime se zajedno smejete? U vreme kada je problem otuđenosti sve veći, čak i među onima koji bi po prirodi stvari trebalo da budu bliski, ubacivanje smeha u dnevni raspored moglo bi prilično da pomogne da do toga ne dođe, i da celoj porodici pruži jedno divno "punjenje baterija" od koga će se svi osećati bolje i sposobnije da se suoče sa svakodnevnim problemima.
Probajte! Štete od nečeg ovakvog teško da može biti, verovatnije je da će biti mnogo radosti za celu porodicu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com