Iako nam je kraj šezdesetih i početak sedamdesetih doneo seksualnu revoluciju, popularni magazini, barem na području bivše Jugoslavije, i dalje su promovisali neke danas smešne ideje, prenose mediji u regionu.
Niz saveta objavljenih u maju 1973. skupio je Yugopapir, stranica koja se bavi ‘pronalaženjem, obradom i očuvanjem što većeg broja vrednih članaka iz nekadašnje jugoslovenske štampe’.
Radi se o savetodavnom tekstu namenjenom ženama koje traže ljubav, objavljenom uoči godišnjih odmora. Tako odmah na početku napominju da je jasno kako žene nemaju problema s privlačenjem muškaraca dok su ‘mlade, opremljene mini-haljinom, maksi-naočalama i preplanule kože’, ali pozivaju na oprez koji tip muškarca će zavesti.
Prvi na meti tih ranih sedamdesetih našli su se ‘previše zgodni muškarci’. S njima nikad ne znate. Mogu biti pošteni, ali češće su slatkorečivi i nepouzdani pa tadašnji novinari savetuju: ‘Videvši njega mogu vam se šake oznojiti od uzbuđenja, ali gledajte da vam glava ostane bistra i ponavljajte u sebi: Tako se on udvara svim devojkama!’
Takođe, treba izbegavati najglasnijeg muškarca u grupi. To što zabavlja društvo i što se svi smeju njegovim vicevima, samo znači da će se kasnije ponoviti i verovatno se pokazati dosadnim. ‘Držite se trezvenih, ali pažljivih mladića, koji vas neće puno nasmejavati, ali će ostati uz vas kad treba tegliti prtljag.’
Muškarce preplanulog tena već u prvim danima leta svrstavaju u tri grupe: sportista (on je razmažen brzim osvajanjem i spreman na brze prekide), lažno preplanuli (ako laže o tenu, ko zna o čemu još laže…) i profesionalni zavodnik.
Sugerišu ženama da iskoriste prednost pridošlice pa zgodnog muškarca upitaju gde se nalazi pošta, dućan, plaža… Trebaju izbegavati muškarce koji nikad nemaju sitno (jer će tako same plaćati za ležaljku na plaži, sladoled…) i one koji se prave važni, a malo više pažnje obratiti na sramežljivog muškarca ili onog koji gradi dvorac u pesku jer se takav na kraju može pokazati kao puno nežniji i pažljiviji.
Posebna upozorenja odnose se na druženja u mraku. Tad se muškarcima gotovo ni u kome slučaju ne može verovati jer ‘četvrtinu onoga što govore treba odbaciti na udvaranje, četvrtinu na romantiku, četvrtinu na more i četvrtinu na pomrčinu’. ‘Sve ostalo je tačno’, piše Yugopapir. I nikako i nikad ne treba davati svoje podatke muškarcu koji ne želi otkriti svoju adresu. To je, naime, siguran znak da nešto skriva, najverovatnije ženu i decu, prenose mediji.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com