Uvek glume žrtvu: Ovih 5 znakova otkriće najveće narcise i manipulatore

Osećaj da smo izmanipulisani nimalo nije prijatan, a često nam se dogodi da to prepoznamo tek kada je već sve gotovo. Manipulacija u međuljudskim odnosima može biti i vrlo očita, ali jedna njena podvrsta – mikromanipulacija – omiljena je razbibriga narcisa i toksičnih ljudi.

Prema Hilari Šoninger, licenciranoj kliničkoj socijalnoj radnici, narcisi uvek žele da privuku pažnju na sebe i kontrolisati narativ oko sebe, a ako u tome ne uspevaju, služe se mikromanipulacijom. Ona se krije iza „dobrih namera“ te je isprva ne možemo da prepoznamo, sve dok ne počnemo da preispitujemo svaku svoju reč i pitamo se gde grešimo u komunikaciji s nekom osobom. Jer mikromanipulatori vrlo vešto napadaju svoje žrtve i drže ih u stalnom stanju psihološkog trošenja.

Evo kako ćete prepoznati mikromanipulatora i postave jasne granice.

Poruka iz vedra neba

Mikromanipulatori prvo moraju da privuku vašu pažnju da bi na vas mogli da utiču. Oni ne biraju ni vreme ni mesto kad će vas kontaktirati pa to rade nasumično jer ne poštuju vaše vreme. Osim toga, oni često blokiraju svoje žrtve na društvenim mrežama kad im se prohte.

Lažno laskanje

Da bi stekli kontrolu nad vama, mikromanipulatori će vas obasuti komplimentima koji su najčešće popraćeni neodgovarajućim tonom glasa. Iskreni komplimenti izrečeni su emotivno i s ljubaznošću, što lažnim laskavcima ne ide od ruke.

Pasivna agresija

Pasivno-agresivni komentari najčešće su oružje mikromanipulatora koji bi hteli da iskažu ono što stvarno misle o nekome ili nečemu, ali ne žele da ostave utisak zlobne i negativne osobe. Ipak, ne shvataju da time postižu upravo taj efekt. Pasivnom agresijom zbunjuju i povređuju sagovornika, a sve s ciljem kako bi dobili ono što žele, ali bez iskrenog razgovora.

Stalna krivica

Mikromanipulatori će vas naterati da verujete kako ste vi njih povredili i da ste krivi ako se osećate izigrano. Čak i ako znate da oni nisu žrtva situacije i da vi niste krivi, mikromanipulator može da promeni narativ tako da počnete da preispitujete sebe, sumnjate u sebe i svoje sposobnosti.

Uloga žrtve

„Ako ne želiš ovo da uradiš za mene, to znači da me ne voliš.“ Koliko ste puta čuli ovu rečenicu? Narcis obožava da ulazi u ulogu žrtve kako bi opravdao svoje ponašanje, dobio šta želi i da vi njega molite za oproštaj.

Kako se suočiti s mikromanipulatorom?

Najbolje što možete da uradite je da se pomerite od mikromanipulatora – prekinete sve veze s njime. Ako to nije moguće, morate postaviti zdrave granice, budite iskreni i reći da vam se ne sviđa kako se ponaša.

Osim toga, u razgovoru im postavljajte istraživačka pitanja nad kojima će se zamisliti poput „Čini li se to tebi razumnim?“ ili „Zar zaista očekuješ od mene da ću to da uradim?“.

Ne plašite se da se zauzmete za sebe, reći jednostavno „ne“, „meni to ne odgovara“ i slično jer ćete tako zaustaviti mikromanipulatora u njegovim namerama i pre svega – sačuvate svoje mentalno zdravlje.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com