Uvid u budžet (2)

Svaki par treba da ima plan za trošenje novca, papir koji ističe koliko očekujete da trošite u svakoj kategoriji mesečno. Naravno, planovi nekad mogu da budu prilično kruti. Bilo bi mudro da izaberete očekivani raspon potrošnje. Konkretno i jasno očekivanje potrošnje umanjiće potencijalne propuste. Mnoge svađe zbog novca počinju rečenicom: "Toliko si potrošio na iznajmljivanje sale za fudbal?" Isto tako ljubav nailazi na problem kada ona kupuje već četvrtu malu crnu haljinu bez konsultacije s vama. Parovi jednostavno moraju da odrede cenu preko koje mora da se konsultuje ona druga strana. Tačna suma treba da zavisi od vaših prihoda.
Setite se bračnog novčanog principa: razgovor je važan, ali nemojte zbog svake sitne kupovine organizovati bračno savetovanje. Ovo je ipak Balkan i svaki muškarac mora da izdvoji bar neku hiljadarku za klađenje po utakmici. Najvažnije je da se u paru ne osećate kao da vam je zabranjen ulazak u novčanik. Ne možete da budete srećan čovek, pa ni srećna polovina para, ako ne uživate slobodno u trošenju bar manjih suma kad već zarađujete u životu. Ako ipak niste uspeli da je ubedite u to da je laptop odlično ulaganje, nemojte da se nervirate. Samo se setite godišnjeg prava da uradite šta god poželite – jednom u toku godine. Ovaj izuzetak može da se iskoristi samo da biste kupili nešto što je blizu one granice kad morate da se konsultujete. Dakle, ako je ta suma 200 evra, ne možete da pređete preko njenog negodovanja. Budite pametni u ovom slučaju.
Setite se da i ona kao i vi ima svoju propusnicu tokom godinu dana. Zbog toga nema prigovora za one smešne sandale od dvestotinak i malo više evra. I ako već uđete u raspravu oko novca, trudite se da izbegavate reči poput "nikad" ili "zauvek". Takođe, izbegnite i poriv da istaknete kako bi sve bilo drugačije da je ona utakmica imala rezultat na koji ste se kladili.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com