Traganje za najboljim lekom za dobro zdravlje i zdrav život traje od kada je sveta i veka. Takav eliksir još nije pronađen iako na otkrivanju pravog recepta za dugovečnost radi veliki broj naučnika širom sveta. Stručnjaci smatraju da je za dobro zdravlje najvažnije ići na preventivne preglede, redovno se baviti fizičkom aktivnošću i jesti zdravu hranu. Ipak, svaki čovek stavlja nešto drugo u prvi plan kao ključnu stavku za dobro zdravlje, a ugledni lekari podelili su svoje „tajne” za zdrav život.
Asistent dr Zlatibor Lončar, ministar zdravlja: Zdrav život zavisi isključivo od naše odluke i rešenosti da u tome istrajemo. Potrebno je da se zdrave navike uče od najranijih dana života i da deca već u vrtiću i školi znaju koje su to namirnice zdrave za ishranu, šta može da se pije, koliko voća i povrća treba da se unosi dnevno, a koliko slatkiša, kao i koliko su važni sport i fizička aktivnost. Na taj način zdravi stil života postaje njihova svakodnevica i time nam i nacija u budućnosti postaje zdravija.
Prof. dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja: Radite ono što vam prija, vaše telo i vaša duša su najbolji instrument za meru onoga što vam treba. Meni, na primer, prija tiha klasična muzika, susreti i beskrajne igre sa unucima, ali i rad na ostvarenju novih profesionalnih ciljeva.
Dr Verica Lazić, direktorka RFZO-a: Zdravlje se ne kupuje u apoteci. Treba brinuti o svom zdravlju 365 dana u godini jer tek nažalost kada se razbolite shvatite da je zdravlje jedina kategorija bez koje se ne može u životu. U novoj 2017. godini porodica bi i dalje trebalo da bude na prvom mestu jer osim što je stub društva – ona je glavni stožer naše sigurnosti i stabilnosti.
Prof. dr Zoran Radojičić, direktor Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj: Recept za dobro zdravlje je u ravnoteži između obaveza i dnevnog stresa, sa jedne strane, i uživanja i zadovoljstva, sa druge. Mene pokreću pozitivne poruke, mantre. Kada naiđu „sivi dani”, važno je da svako pronađe svoj način da se motiviše. Moto za 2017. je „Ništa ne može da zaustavi velike ideje kada dođe pravo vreme za njih”.
Dr Mima Fazlagić, ginekolog: Najvažnije je da se uživa u životu. Jedino je važno da budemo umereni u svemu i to je jedina tajna zdravog života. Isključivost po svakom pitanju nije zdrava za naše telo i um. Na primer, baziranje ishrane isključivo na živoj hrani, ili naporni treninzi svakog dana, neće pobediti u našoj želji za dugovečnošću i zdravljem. Kada prođe moda svega onog što se forsira kao da je navodno zdravo, vratićemo se raznovrsnosti i umerenosti.
Goran Kličković, psiholog VMA: Sebi dugujemo da tokom života što više upoznamo sebe. Put samospoznaje je način da otkrijemo i da se približimo onom što je najbolje i najvrednije u nama.
Dr Dubravka Miljuš, direktorka DZ „Savski venac”: Voleti sebe u paketu sa svim vrlinama i manama i u skladu sa tim živeti okružen ljudima koje volimo i koji nas vole jeste nešto što je najvažnije za zdrav život. Bitno je i raditi posao koji nas veseli najbolje što možemo i uživati u njemu, a ne da ga doživljavamo kao teret. To je sve važno da bi život bio što manje stresan, jer je stres okidač za pojavu mnogih bolesti.
Prof. dr Siniša Pavlović, kardiolog KCS-a: Zdravlje jednog naroda, nacije, ogleda se u njegovim navikama, ponašanjima, načinu života. Ipak, kada bi jednom jedinom rečju trebalo da se obuhvati sve ono što narod koji živi u našoj zemlji karakteriše, ma koliko da je teško generalizovati, ta bi reč, po mom mišljenju, bila: iracionalnost. Uvek imamo velika očekivanja, a shodno očekivanjima imamo i velika razočaranja, pa iracionalno donosimo odluke u svim sferama života, i za sopstveno zdravlje. Kod ljudi koji nas okružuju prepoznaje se znatan porast agresivnosti, za koju mi se čini da je povezana sa rastućom depresijom. Zbog toga je za zdravlje najbolji savet da se ne troši energija na stvari na koje nikako ili premalo možemo da utičemo. Svu energiju treba usmeriti na očuvanje zdravlja, promenama navika u ishrani, ali i životu u celini. Zdravlje nije samo najveće bogatstvo u često citiranoj frazi, nego je i najskuplje.
Očuvanje zdravlja postaje imperativ nacije koja sve brže stari, sve više boluje, sa sve manjom mogućnosti da se leči. Nije netačno da je važno slojevito oblačenje i flašica vode, ali je mnogo važnije da društvo u celini prepozna problem i preduzme korake da se zdravlje nacije poboljšava na svim nivoima, a ne da se od njega pravi estrada ili politička promocija.
(Danijela Davidov-Kesar, Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com