Za mir u kući: Osam vrućih tema koje svekrva i snaja treba da izbegavaju

Odnos svekrve i snaje može da bude osetljiv, čak i kada obe strane imaju najbolje namere, a stručnjaci ističu da je neke teme najbolje izbegavati kako se ne bi narušila veza i izgradilo međusobno poštovanje.

1. Odgajanje dece

Različiti stavovi o disciplini, ishrani, obrazovanju i svakodnevnim aktivnostima deteta lako mogu dovesti do sukoba. Najbolje je da svekrva poštuje odluke svoje snahe, a snaha može ljubazno prihvatiti savet, ali na kraju doneti odluku koja je najbolja za njenu porodicu.

2. Vođenje domaćinstva

Svekrva može imati svoje metode i navike koje je stekla godinama, ali snaha ima pravo da vodi domaćinstvo po svojim standardima. Pokušaji da se savetuje ili „popravi” način na koji snaha vodi domaćinstvo često dovode do osećaja da se njen trud ne ceni.

3. Finansije

Rasprava o novcu i finansijama je takođe veoma osetljiva tema. Razgovori o tome koliko zarađuju, koliko troše ili koje finansijske odluke donose snaha i njen muž mogu se smatrati nezgodnim. Svekrva ne bi trebalo da se meša u finansijske odluke para, osim ako sami ne traže savet. Finansijska autonomija mlade porodice je izuzetno važna.

4. Odnos supružnika

Svekrva, iako majka, ne bi trebalo da bude umešana u njihove privatne razlike ili nesuglasice. Svaki brak prolazi kroz izazove, ali roditelji ne bi trebalo da biraju stranu.

5. Poređenje sa drugima

Svekrve ponekad mogu nesvesno da povuku paralele između svoje snahe i drugih žena – bilo da su to ostali članovi porodice, poznanici ili čak ona sama kada je bila mlađa. Komentari poput U moje vreme…, Druga snaha to radi bolje… ili Moja drugarica radi ovako… mogu da nateraju snaju da oseti da nije dovoljno dobra.

6. Politika i religija

Politika i religija su teme koje često dovode do polarizovanih stavova, čak i među vama najbližima. Ako svekrva i snaha imaju različite političke ili verske stavove, bolje je ne ulaziti u duboke rasprave o ovim temama.

7. Kritika vašeg partnera ili porodice

Svekrva i snaja treba da budu oprezne kada su u pitanju kritike članova porodice. Svekrva koja kritikuje roditelje svoje snahe ili obrnuto može izazvati osećaj neprihvatanja. Ovde se radi o poštovanju porodice iz koje dolazi druga strana, što je ključno za održavanje harmoničnih odnosa.

8. Izgled i način života

Komentari o izgledu, izboru odeće ili opštem načinu života mogu se smatrati ličnim napadom. Čak i ako je savet dobronameran, pitanje ličnog izgleda ili načina života je veoma intimno i osetljivo. Svekrve u ovim oblastima treba da budu posebno oprezne jer se kritika može protumačiti kao neprihvatanje ličnosti ili identiteta snahe.

(Zadovoljna.rs)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com