Neki od nas vole da razmišljaju kako su u potpunosti nezavisni od planeta zemlje, životinja, biljka i svega što se na njemu odvija. Međutim, sve su žive stvari isprepletene u masivnoj složenoj hemijskoj reakciji i socijalnoj interakciji.
Fotosinteza, disanje, truljenje, zagađivanje, različiti prirodni i ljudskom rukom stvoreni procesi i reakcije proizlaze iz činjenice da je naša planeta za to zaslužna. Da nema nje, ni mi ni svi ostali organizmi ne bi mogli opstati.
Kako se naučne tehnike i tehnologija neprestano poboljšavaju, počinjemo da otkrivamo da su sve stvari koje žive i ne žive na ovom svetu međusobno povezane više nego što mislimo.
Novi članak objavljen u časopisu „Kjurent opinion in majkrobajolodži“ sugeriše da masivne kolonije mikroorganizama koje plutaju visoko iznad nas u stratosferi mogu zapravo imati bitan uticaj na vreme.
Naučnici su pronašli dokaze o atmosferskim bakterijama tokom nekoliko desetine vekova, ali ovo je prvo istraživanje koje upućuje na to da ekosastav utiče na vremenske prilike.
Proces poznat kao bioprecipitacija je prilično jednostavan: kristali leda i kapljice vode lakše se kondenzuju oko membrana sićušnih mikroorganizama. Na taj način, više mikroorganizama na nebu znači više padavina i pokrivenost neba oblacima, prenosi „Dnevno“.
Razumevanje ovog procesa je teško, jer je skupljanje primeraka ili čak dostizanje gornjeg sloja atmosfere skupo a da se pritom ne kontaminiraju uzorci s zemaljskim mikrobima, postaje gotovo nemoguće.
Zabrinjavajuće je da ova studija sugeriše kako ovaj mikrobni sloj naše atmosfere ima potencijal širenja bolesti širom sveta, iako neki naučnici smatraju da bi tvrdnja mogla biti preuranjena, bez ikakvih podataka koji bi je podržali. Ipak, kako se klima na Zemlji i dalje neprestano menja, razumevanje i prepoznavanje uloge tih atmosferskih bakterija postaje sve važnija.
Ali ono što je ovo istraživanje sigurno dokazalo je kako mikrobi i bakterije igraju veliku ulogu gotovo svakom biološkom ili prirodnom procesu, veću od onog što mislimo.
Ljudska bića su u osnovi plodno tlo kolonijama mikroba, naši bakterijski saputnici imaju dubok uticaj na sve vrste funkcija poput metabolizma, imunološke funkcije, pa čak i mentalnog zdravlja.
Kako je zemlja naš dom, tako smo i mi dom nebrojenim vrstama bakterija, i na kraju dana, opet našim navikama i odlukama utičemo jedni na druge.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com