Zbog sumnje da se ilegalno bave trgovinom ljudskih organa, inspekcija je privrimeno zatvorila četiri prištinske bolnice.
Protiv 17 zdravstvenih radnika i osoblja su podnete krivične prijave i svi ti predmeti su još uvek u istražnom postupku.
Nora Krasnići, vršilac dužnosti glavnog inspektora zdravstva u kosovskom ministarstvu zdravlja izjavila je da je tokom inspekcije u tim privatnim bolnicama utvrđeno da su se bavile nezakonitim aktivnostima, a smrznute ljudske ćelije su prenete na Odeljenje ginekologije kosovskog univerzitetskog kliničkog centra da bi bile sačuvane.
Zdravstvena inspekcija, zajedno sa Kosovskom policijom, sprovela je inspekcije u nekim privatnim bolnicama koje imaju dozvolu za pružanje usluga u oblasti medicinske oplodnje.
Svrha inspekcija bila je kontrola sprovođenja Zakona o reproduktivnom zdravlju. Tom prilikom su, piše prištinska Gazeta Expres, utvrđene neke povrede Zakona o reproduktivnom zdravlju prema kojima je Zdravstvena inspekcija izrekla meru privremene obustave aktivnosti u ovim institucijama, rekla je Krasnići za RSE na albanskom jeziku.
U međuvremenu, Kosovska policija je primenila određene mere prema zdrastvenim radnicima u tim bolnicama u skladu sa zakonskim odredbama policije. Baki Keljani, portparol Kosovske policije, izjavio je da je Odeljenje za trgovinu ljudskim organima tokom inspekcije u pomenutim bolnicama utvrdio niz kriminalnih radnji, nezakonitu transplataciju i trgovinu ljudskim organima i ćelijama.
Zbog toga je, dodao je, 17 osoba uhapšeno, među kojima osim građana s Kosova, ima i pripadnika drugih nacionalnosti.
„Slučaj se odnosi na privatne klinike za koje se sumnja da su počinile krivična dela nezakonite transplantacije i trgovine ljudskim organima i ćelijama, saizvršilaštvo i neodgovorno lečenje. U tim slučajevima sumnja se na ukupno 17 osoba. Ovi slučajevi su procesuirani u saradnji sa Zdravstvenim inspektoratom u okviru Ministarstva zdravlja, a odlukom inspektora IVF odeljenja te bolice su zatvorena. Protiv osumnjičenih je podneta krivična prijava i istraga je u toku“, rekao je Keljani.
U međuvremenu, advokat jedne od ovih privatnih bolnica, Besnik Beriša, tvrdi da nema dokaza da postoji zloupotreba ćelija ili embriona. On tvrdi takođe da su sve što su videli u evidenciji Inspektorata zdravstva bili neki tehnički nedostaci u vezi sa vođenjem evidencije, preliminarnih izjava ili potpisa. Međutim, predmeti su pod istragom.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com