Kada ste poslednji put bili zahvalni na nečemu što vam se dogodilo?
Jedno istraživanje je pokazalo da zahvalnost pomaže da se bolje osećamo i budemo srećniji. Učesnici u studiji su dobili zadatak da vode evidenciju o svom ponašanju i raspoloženju, fizičkim simptomima koje osećaju i ukupnoj životnoj sreći.
Teško je istraživati zahvalnost jer ona predstavlja kombinaciju emocija, stavova, moralnih vrlina, navika, osobina…
Zahvalnost je povezana s dobrotom, velikodušnošću, lepotom darivanja i primanja. Ukoliko ljudi nauče da prepoznaju sreću u životu i budu zahvalni na tome, psiholozi veruju da bi izlečenje mnogih mentalnih bolesti moglo biti povezano sa tim. Mnogo je situacija koje pokazuju koliko je zahvalnost važna.
Stručnjaci smatraju da treba često izraziti zahvalnost prijateljima ukoliko su doprineli tome da nešto postignemo u životu. Ne samo da će se oni osećati bolje, već i vi sami. Kada uvide da ih cenite, verovatno će i ubuduće želeti da vam pomažu.
Kreativnost
Zahvalnost poboljšava i kreativno razmišljanje. Recimo, neko ko je zahvalan partneru na ljubavi i brizi, potrudiće se da to pokaže i rečima i delima.
Reći „hvala“ je najbolja reč koju neko može da izgovori. Što smo više zahvalni na lepim stvarima koje nam se događaju, bićemo još više blagosloveni.
Uz zahvalnost ćemo se i bolje nositi sa stresom. Kada ste uznemireni, pomislite na čemu treba da budete zahvalni jer ćete negativne misli usmeriti na pozitivne stvari. Umesto da razmišljate o tome zašto je nešto krenulo naopako, fokusirajte se na ono što ste naučili iz tog iksustva. Imaćete manje vremena za strah, ljutnju ili tugu. To će vam poboljšati raspoloženje, a depresiju i bes brzo ćete zameniti srećom.
Pokušajte da vodite dnevnik i zapišite najmanje dve stvari na kojima ste zahvalni. Bićete prijatno iznenađeni kad otkrijete da vam se popravilo raspoloženje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com