Prema Netmumsovom istraživanju koje je obuhvatilo 2.000 roditelja, skoro 75% žena je reklo da obavlja većinu brige o deci i kućnih poslova, bez obzira na radno vreme ili radne obrasce. Iako većina ispitanika smatra da muškarci i žene treba podjednako da dele kućne poslove, samo 20 odsto žena veruje da se to zaista dešava – u poređenju sa 40 odsto muškaraca.
Naravno, samohrani roditelji se suočavaju sa još većim izazovima. Samohrani očevi čine 16% jednoroditeljskih porodica, a balansiranje odgovornosti roditeljstva, kućnih poslova i posla često dovodi do stresa i sagorevanja.
Ali ne radi se samo o tome ko obavlja zadatke, već i ko se stara da sve bude obavljeno – što se često naziva „mentalno opterećenje“. Prema studiji iz 2024. godine, ovaj „nevidljivi“ aspekt porodičnog života dovodi mnoge majke do depresije, stresa i sagorevanja.
Kao odgovor na ovaj dugogodišnji problem, majka dvoje dece osmislila je novi način da njen muž postane „ravnopravan roditelj“.
@ourhomeflows 💫 Comment CHANGE if you are drowning in the Mental Load of Motherhood, and I’ll send you some resources that changed the game for me when it came to getting my hubs to participate in the domestic workload. 👉🏽 Follow @ourhomeflows for more tips on how to have hard conversations around the mental load with your spouse and how to get more time back for yourself! 🧘🏻♀️ #mentalload #momburnout #communicationskills #communicationtips #mompreneur #momlife #mom #mompreneur #motherhood #parenting #marriage #marriagegoals #marriageadvice #marriagetips #marriagehelp #marriagelife #workingmom #workingmomlife #exhaustedmommy #parentingadvice #newmom #momguilt #modernmotherhood #consciousparenting #cyclebreakers #ig_motherhood #toddlermomlife #honestmotherhood #momtruth #mentalloadofmotherhood
Savet? Kada vam muž postavi pitanje, samo nemojte mu odgovarati, kaže kreator životnog stila Pejs Veb. U video snimku objavljenom na njenim TikTok i Instagram profilima @ourhomeflovs, Pejs je objasnila:
– Prestajem da odgovaram na svako pitanje na koje on sam može da nađe odgovor. Možda zvuči strogo, ali ako uvek odgovarate, uvek će pitati i vi ćete razmišljati o svemu.
Pejs veruje da bi ovaj pristup mogao da smanji „mentalni teret“ koji majke obično nose i da dovede do ravnopravnijeg partnerstva.
Video je prikupio preko 37.000 lajkova i hiljade komentara majki koje su podelile svoja iskustva. Korisnik ‘proazil5’ je napisao:
– To se zove ‘mentalno opterećenje’, a žene ga nose svaki dan. Kada vam muž stalno postavlja pitanja na koja može sam da odgovori, on nema pojma da već imate milion drugih stvari na umu.
Slično, korisnik ‘Rockpinup’ dodaje:
– Razmislite o onim pitanjima poput ‘Gde je kečap?’ odmah nakon što otvorite frižider ili „Beba je mokra pelena, da li da je promenim?“. Ova pitanja ne treba postavljati. Dajete svojoj ženi dodatni stres. Takođe, preuzmite inicijativu da sami odradite posao. Vidite posuđe u sudoperi? Operite ga. Vidite nešto na podu? Podignite to.
Međutim, umesto da ignorišete svog partnera, dr Sofi Mort, stručnjak za mentalno zdravlje i klinički psiholog, sugeriše da otvoreni razgovor sa partnerom može pomoći u smanjenju mentalnog opterećenja.
– Najbolje je da partneru objasnite tačno kako se osećate. Napravite listu svih zadataka koje radite za koje biste želeli da se ravnomernije dele, a zatim ih podelite. Kada crno-belo vidite razliku u odgovornostima, to može da vam pomogne da zajedno bolje podelite teret – rekla je ona za Metro.
Stručnjak za veze Šarlot Bol savetuje da je ključno da parovi provode vreme da definišu listu zadataka i odgovornosti i da ih ravnomerno podele.
Kada to uradite, Bal savetuje da se odreknete kontrole nad zadacima koji vam nisu dodeljeni:
– Možda vaš partner neće obavljati zadatke na način na koji biste vi, ali je važno da mu date potpunu autonomiju u tome kako ih obavlja.
Ako se osećate preopterećeno, Bal savetuje: „Važno je komunicirati sa svojim partnerom da biste podstakli promene. Počnite tako što ćete kvantifikovati koliko vremena je potrebno za mentalno opterećenje i kako se deli između vas. Koristite to kao polaznu tačku za diskusiju o ponovnom balansiranju .“
Konačno, jasnoća u komunikaciji je ključna za ravnopravno partnerstvo.
– Zakažite vreme kada možete da razgovarate bez ometanja i da budete pozitivni, ali odlučni – dodaje Bol.
Šta je mentalno opterećenje?
Mentalno opterećenje se odnosi na kognitivni i emocionalni napor upravljanja kućnim i porodičnim obavezama.
Studija iz 2019. identifikovala je četiri jasne faze:
- Predviđanje: Razmišljanje o opcijama.
- Identifikacija: Istraživanje opcija koje će zadovoljiti vaše potrebe.
- Odluka: Izbor opcije.
- Praćenje: Obezbeđivanje sprovođenja plana.
– Odvojite svoja osećanja i razgovarajte sa partnerom o svim „nevidljivim“ zadacima koje zapravo radite – zaključuje Bol, piše Metro.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com