Reč „bojkot“ je sada univerzalno poznata i koristi se širom sveta da označi organizovano odbijanje saradnje sa osobom, organizacijom ili državom. Ali malo ljudi zna da ova reč ima veoma zanimljivu istoriju i da potiče od prezimena engleskog upravnika imanja u Irskoj po imenu Čarls Bojkot.
Bio je engleski upravnik imanja lorda Erna u Mejou u Irskoj. Kao menadžer zadužen za naplatu rente, Bojkot je postao poznat po svojoj strogosti i beskompromisnom odnosu prema siromašnim irskim seljacima. Njegova priča počinje 1880. godine, kada su loše žetve dovele do velikih problema za lokalno stanovništvo, piše Irish Central.
Bojkot kao taktika
Nakon što je lord Erne ponudio smanjenje kirije od samo deset odsto tokom teške ekonomske krize, seljaci su tražili smanjenje od 25 odsto. Kada je Bojkot, po nalogu lorda Erna, odbio njihov zahtev i započeo deložacije, lokalna zajednica je odlučila da preduzme mere bez presedana.
Predvođeni Irskom zemaljskom ligom, seljaci su pokrenuli kampanju da potpuno ignorišu Bojkota. Odbili su da rade na njegovom imanju, a trgovci su odbijali da mu prodaju robu, a lokalno stanovništvo je prekinulo svaku komunikaciju sa njim.
Da bi sačuvao useve, Bojkot je morao da angažuje 50 radnika iz Alstera koje je štitilo čak 900 vojnika. Ironično, troškovi ove operacije (oko 10.000 funti) su daleko premašili vrednost samih useva (350 funti).
Bojkot – moćno sredstvo za društvene promene
Taktika bojkota se pokazala izuzetno efikasnom i brzo se proširila širom Irske, a zatim i svetom. Danas se bojkot smatra jednim od najmoćnijih oruđa nenasilnog otpora i društvenih promena.
Bojkot se koristi u različite svrhe:
- Borba za ljudska prava,
- Zaštita životne sredine,
- Protest protiv nepoštene poslovne prakse,
- Izražavanje političkog neslaganja.
Čarls Bojkot je napustio Irsku krajem 1880. godine, ali njegovo ime živi i danas kao simbol mirnog otpora nepravdi. Zanimljivo, kada je posetio SAD, putovao je pod pseudonimom „Kaningem” da bi izbegao pažnju, ali je njegovo nasleđe već bilo neizbrisivo utkano u svetske jezike.
Danas, više od 140 godina kasnije, bojkot ostaje moćno oruđe za društvene promene, dokazujući da organizovana nenasilna akcija može biti efikasnija od bilo kog oblika fizičkog sukoba.
(Net.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com