Jeste li nekada bili deveruša svojoj drugarici i da li znate kako je uloga deveruše na venčanju izgledala pre, a kako ona izgleda danas? U Srbiji nije toliko uobičajeno da mlada ima uz sebe nekoliko deveruša koje su obučene u istu boju haljine.
U drugim delovima sveta to je viševekovna tradicija koja svoje korene ima u tradiciji starog Rimu i feudalne Kine.
Tada su mlade morale da putuju kilometrima kako bi stigle do mladoženjinog doma a na putu su bile izložene napadima razbojnika ili suparnika. Deveruše, koje su bile sa mladom na putu, imale su zadatak da je štite i zaštite od svih nedaća i napada.
Vremenom je donesen zakon prema kojem je na rimskim venčanjima moralo da bude prisutno deset svedoka i da svi budu uniformisani, u odgovarajućoj boji.
Ovaj običaj se zadržao i u viktorijansko doba. Kada se kraljica Viktorija 1840. godine udala za princa Alberta, njenih 12 deveruša nosile su odgovarajuće bele haljine, kao dodatak kraljičinoj satenskoj haljini.
Deveruše u modernim ceremonijama danas imaju puno više slobode u oblačenju, ali neke dužnosti mladinih zaštitnica su ostale. Tako u Kini one nazdravljaju i piju umesto mlade sa svatovima.
Zbog toga postoje i profesionalne deveruše koje se iznajmljuju kako bi pile u mladino ime i odbijale neuljudne goste.
Prema još jednom verovanju, deveruše su tu da „zbune zle duhove i one koji bi želeli da naude nevesti“. Iz istog razloga, mlada nosi veo – kako bi zaštitila lice od svih nesreća i onih koji žele da joj naude.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com